Sztuka prztrwania w czasie domowego remntu

Praktycznie każdy dom czy mieszkanie, prędzej czy później wymaga remontu. Czasami wystarczy odświeżenie starej barwy ścian, kiedy indziej niezbędna jest wymiana mebli, a w najgorszych przypadkach – kucie ścian, podłóg i wymiana znajdujących się w nich instalacji. Tego typu udoskonalenia mogą już słono kosztować i trzeba przeznaczyć na nie co najmniej kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Nie jest to mała kwota, dlatego podpowiadamy co zrobić, aby ten wydatek nie odbił się niekorzystnie na domowym budżecie.

Po 1 – określenie wszystkich potrzeb

Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych, warto przeanalizować dokładnie, czego naprawdę potrzebujemy, jakich napraw nie da się odsunąć w czasie (bo np. przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu w domu), a na których z kolei zależy nam w mniejszym stopniu. Pomyślmy od razu, czy niektórych ze zmian nie da się wprowadzić niższym kosztem, np. odświeżając i malując na inny kolor meble zamiast kupować nowe, albo wymieniając tylko detale, np. niedziałające zawiasy i nowe uchwyty.

Po 2 – podliczenie wszystkich kosztów

Z gotową listą rzeczy do wymiany i naprawy, dużo łatwiej jest określić przewidywany koszt całego przedsięwzięcia. Warto odwiedzić sklepy z meblami czy artykułami do domu i dowiedzieć się, ile kosztują płytki, panele, farby, tapety, przejrzeć ich ofertę i wstępnie dokonać wyboru, uwzględniając przewidywany koszt ostateczny. Po takim rozeznaniu można także sprawdzić ceny wybranych produktów w internecie, gdzie ich koszty są często dużo niższe, a dowóz nawet wielkogabarytowych przedmiotów nie stanowi problemu.

Po 3 – ustalenie terminu remontu

Remont nie jest czymś co idzie w parze ze spontanicznością, dlatego też najlepiej zaplanować go na moment, w którym można wziąć choć kilka dni urlopu, materiały będą tanie, a wypłata na koncie. Wiedząc już, ile mniej więcej będzie wynosił koszt remontu, można zabrać się za ustalanie, skąd wziąć na niego środki.

Po 4 – określenie źródła finansowania

Remonty bardziej kosztowne (jak np. wymiana instalacji czy dachu w domu), najczęściej wymagają zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Tych na rynku jest spory wybór. Kredyt hipoteczny będzie dość tani, ale czasochłonny – wymaga wielu wizyt w banku i dopełnienia mnóstwa formalności.  Co istotne, nie zapłacimy pieniędzmi uzyskanymi w ten sposób za wyposażenie wnętrz, np. meble czy inne sprzęty. W tym celu można skorzystać z chwilówki online, która też jest dość tania i nie wymaga wielu formalności. Najprostszy do uzyskania jest kredyt gotówkowy, którego koszty są z kolei znacznie wyższe.

Po 5 – kontrola nad remontem i wydatkami w trakcie

Gdy wycenimy już koszt remontu i określimy, skąd weźmiemy środki nad jego sfinansowanie, nie powinniśmy spoczywać na laurach. Po rozpoczęciu remontu warto stale kontrolować jego przebieg i każdy z kolejnych zakupów. W międzyczasie mogą pojawiać się nieprzewidziane wypadki, lepiej więc być na nie gotowym. Nie wszystkie wydatki, które wskaże ekipa remontowa muszą też być potrzebne – warto mieć to na uwadze i zdobyć wcześniej nieco wiedzy na ten temat. Taka naliza i przygotowanie powinna pomóc nam  zaoszczędzić sporo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj