ABC kredytu gotówkowego

W dzisiejszym świecie, który przyzwyczaja nas do tego, że wszystko dzieje się w tempie natychmiastowym, pragniemy, aby także tak samo łatwo i szybko dostępne było nam ubieganie się o potrzebną gotówkę. Takim nowoczesnym sposobem na szybki i łatwy zastrzyk gotówki jest kredyt gotówkowy. Bardzo często można mieć wręcz do czynienia z sytuacją, że otrzymanie tej formy pożyczki jest łatwiejsze niż nawet byśmy mogli się spodziewać, a to za sprawą tego, że wiele z nim udzielanych jest bez poręczycieli, a ponadto nie ma dodatkowych obwarowań. Brzmi kusząco. Należy jednak nie podejmować zbyt szybko decyzji. Najpierw należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat kredytu gotówkowego; warto prześledzić sam proces wnioskowania, jak i przyznawania środków.

  1. Krok pierwszy – na co mi kredyt gotówkowy?

Bardzo często wiele osób podejmuje decyzje zbyt pochopnie. A te podejmowane z nich w emocjach, nie są najlepszym naszym doradcą. Najlepiej zadać sobie pytanie: czy na pewno i na co potrzebuję kredytu gotówkowego? Kiedy zaczniemy rozmyślać na ten temat szybko dojdziemy do wniosku, że o wiele prostszym i lepszym rozwiązaniem jest limit debetowy na naszym rachunku bankowym. W wielu przypadkach jest nie tylko mniej oprocentowany aniżeli rozpatrywany przez nas kredyt gotówkowy, ale także możemy z niego korzystać w każdym miesiącu.

  1. Krok drugi – gdzie udać się po kredyt?

W tym momencie decydowania się na kredyt gotówkowy następuje najważniejsza chwila – wybór konkretnej oferty. Wbrew pozorom różne propozycje w znaczącym stopniu różnią się między sobą. Nie należy sugerować się jedynie reklamowymi hasłami czy ogólnym opisem danego kredytu bowiem przyglądając się z bliska konkretnym ofertom można łatwo dojść do wniosku i uświadomić sobie, jak kredyty bardzo mogą różnić się między sobą parametrami.

Wychodząc z założenia, że jako przeciętny potencjalny kredytobiorca, szukamy najtańszej oferty na rynku przede wszystkim najlepiej skorzystać z różnego rodzaju porównywarek finansowych. Ponadto dobrym pomysłem jest zapoznanie się z najnowszymi rankingami pożyczek i kredytów konsumpcyjnych. Jedynie wówczas, kiedy przyglądamy się konkretnym ofertom z bliska i porównujemy je, możemy wybrać tą najlepszą ofertę na rynku. Co także istotne, a często zapominają o tym kredytobiorcy. Kredyt nie składa się wyłącznie tylko z samych odsetek. Kredyt to również ubezpieczenie, prowizja czy różnego rodzaju koszty dodatkowe dodane nam wraz z kredytem.

Pamiętajmy także o tym, że szukając najlepszej na rynku oferty na kredyt warto pójść do banku, w którym prowadzimy główny rachunek bankowy i tam zapytać doradcę do spraw kredytów o ofertę kredytową dla stałych klientów banku. Często mamy sytuację, w której banki nagradzają stałych klientów. I tak może okazać się, że oferta od naszego banku skierowana do nas jako stałego klienta może być o wiele atrakcyjniejsza i lepsza od tej ogólnodostępnej na rynku finansowym.

  1. Krok trzeci – wniosek przez Internet lub wizyta w oddziale

Kolejnym krokiem po podjęciu decyzji o tym, którą z ofert dostępnych na rynku wybieramy, jest proces przygotowania się do wzięcia kredytu gotówkowego. Co ważne postęp czasu przyniósł nam możliwość składania wniosków o kredyt drogą online. Niektóre banki mają także nowoczesne rozwiązanie dla swoich klientów, gdzie wybierając konkretną ofertę kredytową umowę można z bankiem zawrzeć online!  Rozwiązanie, które wprowadziły firmy oferujące chwilówki przez internet sprawia, że nie trzeba wybierać się do swojej placówki bankowej i zaoszczędzić tym samym czas.

Natomiast przyszli kredytobiorcy, którzy preferują tradycyjny sposób pozyskania kredytu, czyli wybierają udanie się do oddziału swojego banku powinni pamiętać o tym, aby na pierwsze spotkanie ze swoim doradcą do spraw kredytów zabrać dokumenty zawierające informacje o wysokości i źródle dochodów. Jest to o tyle istotne, aby wymienione dokumenty mieć ze sobą, ponieważ możemy mieć szczęście i może się okazać, że w trakcie jednej wizyty w placówce banku doradca do spraw kredytów może nam udzielić informacji, że kredyt zostanie nam udzielony. Pamiętać należy jednak o tym, że różne banki mają różne procedury. Być może okaże się, że akurat nasz bank wymaga jeszcze innych dokumentów potrzebnych do rozpatrzenia wniosku kredytowego. Niektóre banki wymagają np. wyciągów bankowych z okresu trzech ostatnich miesięcy czy ponadto zeznania podatkowego z zeszłego roku – taka procedura stosowana jest np. w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę zlecenie lub dzieło.

  1. Krok czwarty – Twoja zdolność kredytowa

Warunkiem otrzymania kredytu jest wykazanie i posiadanie zdolności kredytowej. Każdy bank, do którego zgłosimy się z wnioskiem o przyznanie kredytu w pierwszej kolejności sprawdza naszą zdolność kredytową. W zależności od tego, jak wysoką zdolność kredytową posiadamy uzależnione jest od tego, jakie kwoty kredytu może nam zaoferować bank.

W tym miejscu przypomnieć należy przede wszystkim o tym, że bank zwraca w głównej mierze uwagę na koszty miesięcznego utrzymania, a także na posiadane przez nas zobowiązania kredytowe. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że suma wszystkich naszych rat posiadanych kredytów nie może być sumą przekraczającą 50% dochodu rozporządzalnego. Natomiast jeśli mówimy o przypadku osób, których dochody kształtują się na poziomie powyżej średniej krajowej taki czynnik wszystkich rat kredytów nie może przekroczyć 65%.

  1. Krok piąty – decyzja kredytowa

Klient banku, który złożył wniosek kredytowy i bank rozpatrzył go w sposób pozytywny otrzyma o tym informację od dorady do spraw kredytów. Taki doradca poinformuje klienta banku o tym, jaką najwyższą kwotę kredytową może uzyskać, a także na jaki okres może być przyznany dany kredyt. Pamiętać należy o tym, że osoby, które zdecydują się złożyć wniosek o przyznanie kredytu przez Internet zazwyczaj odpowiedz o przyznaniu kredytu otrzymają przez kuriera. Natomiast kwota kredytu przyznanego zostanie przelana na konto kredytobiorcy, albo może czekać do odebrania w gotówce w placówce banku.

Góra

3 Komentarzy

  • Hm a czy uważacie, że opłaca się brać kredyt na budowę domu, czy lepiej uskładać gotówkę?

  • Obecnie na rynku jest tyle ofert, że na prawdę jest w czym przebierać. Wystarczy porównać kilka ofert. Ja zawsze w takich sprawach konsultuje się z doradcą kredytowym, który pomaga mi przebrnąć przez najtrudniejszy krok

  • Gdzie się udać po kredyt? To chyba każdy wie – tam gdzie najkorzystniejsza oferta. Aby ją znaleźć warto skorzystać z porównywarek kredytowych.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!