Co warto wiedzieć o swojej historii kredytowej

Jak wyglądasz w BIK

Wiedza Polaków związana z rynkiem finansowym jest z biegiem czasu coraz większa, a świadomość związana z odpowiedzialnym zaciąganiem zobowiązań finansowych cały czas rośnie. Mimo tego w dalszym ciągu mała grupa ludzi ma świadomość, gdzie podmioty z sektora pozabankowego oraz same banki są w stanie weryfikować swoich potencjalnych klientów, którzy w danym czasie aplikują o pieniądze. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że wszyscy z nas mają możliwość sprawdzania stanu swojej dotychczasowej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, za pomocą czego kolejne aplikacje o kredyt staną się znacznie łatwiejsze.

Co to jest BIK?

Mimo, że wspomniana nazwa kojarzy się bezpośrednio ze słynną firmą, popukującą sprzęt biurowy, BIK to nic innego, niż największa baza, skupiająca informacje o Kredytobiorcahc. Znajdują się w niej informacje o całej historii kredytowej konsumenta oraz o aktualnych zobowiązaniach konsumentów. Podmiot funkcjonuje na zasadach tzw. wzajemności. Oznacza to, że firmy, które dostarczają informacje na temat historii kredytowej sowich klientów, mogą również korzystać z bazy zawartej w bazi BIK. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu podjęcie decyzji kredytowej staje się łatwiejsze, a efekt weryfikacji poszczególnych przypadków jest obiektywny, gdyż do wydania decyzji brane są pod uwagę tylko informacje, które dotyczą określonego klienta. W takim przypadku BIK posługuje się tak zwanym scoringiem kredytowym, czyli określa potencjał kredytowy zainteresowanego. Jest to również forma weryfikacji radnych, które dostarczają konsumenci.

Kto może skorzystać z bazy BIK?

Wszystkie banki, działające na terenie Polski są zobligowane do raportowania i aktualizowania danych na temat zobowiązań swoich klientów. Sprawa wygląda inaczej w przypadku firm z sektora pozabankowego., gdyż nie ma szczegółowych przepisów, które regulują ich funkcjonowanie, co za tym idzie nie mają one obowiązku przekazywania swoich danych do BIK. Mimo wszystko na rynku możemy znaleźć kilka firm pozabankowych, które współpracują z BIK na zasadzie wzajemności.

Firmy, które udzielają chwilówki przez internet mają również swoje narzędzia do oceniania zdolności kredytowej klientów. BIG DATA to technologia, które pozwala weryfikować klientów nie tylko pod kątem historii kredytowej, ale wielu innych czynników. W takiej sytuacji bazy takie jak BIK są doskonałym uzupełnieniem tej technologii.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie dane na temat przeszłych lub bieżących kredytów znajdują się w bazach BIK z prostej przyczyny – niewiele instytucji pozabankowyc współpracuje w tej chwili z BIG. Dlatego stosowanie alternatywnych technologii scoringowych jest tak ważne. Pomaga to zminimalizować tak zwane ryzyko kredytowe do minimum. Pożyczki online stają się coraz bardziej popularne, więc pożyczkodawcy starają się stosować jak najlepsze narzędzie, aby zminimalizować swoje ryzyko.

Jak zadbać o swoją historię w BIG

Wszyscy z nas, którzy chcieli by widzieć na bieżąco stan swoich kredytów oraz mieć wgląd do historii kredytowej, mogą w prosty sposób uzyskać dostęp do bazy BIK. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają uzyskiwać takie informacje bez dodatkowych opłat, lecz jedynie raz na pół roku. Wniosek o taki raport można złożyć drogą pisemną w biurze BIK, które mieści się w Warszawie. Należy podać swoje dane osobowe takie jak imię i nazwisko, adres, pesel, oraz serię i numer dowodu osobistego czy też paszportu. Dodatkowo każdy z nas ma możliwość przeanalizować swoje aktualne zobowiązania – w takim przypadku trzeba już za to zapłacić. Warto wspomnieć, że od pewnego czasu BIK proponuje kolejną usługę o nazwie BIK Pass. Jest to forma certyfikatu, który mówi o wiarygodności kredytowej klienta. Osoba posiadająca taki certyfikat ma możliwość o wiele łatwiej uzyskać linię kredytową, lub też otrzymuje dostęp do atrakcyjniejszych produktów finansowych.

Góra

3 Komentarzy

  • W sumie to wszystko warto wiedzieć o swojej historii kredytowej, ale powiedzmy sobie szczerze, że ktoś kto nigdy nie brał kredytu nie ma takiej potrzeby.

  • Czego to ludzie nie wymyślą, jakiś certyfikat. I dziwić się, że tak trudno jest uzyskać kredyt…

  • Nasza dobra historia kredytowa pozwala otrzymać kredyt na lepszych warunkach. Zła historia kredytowa (lub jej brak) w najlepszym przypadku oznaczają, że bank podwyższy nam marżę kredytową, będziemy musieli zapłacić wyższą prowizję lub wręcz otrzymamy kredyt na krótszy okres czasu i mniejszą kwotę niż wnioskowaliśmy, co może uniemożliwić finalizację zaplanowanej transakcji.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!