Koniec z reklamami chwilówek w Estonii

Rząd Estonii postanowił rozprawić się z firmami oferującymi szybkie pożyczki dla każdego. Projekt ustawy zakazującej reklamowania tak zwanych ‘chwilówek’ własnie trafił do estońskiego parlamentu.

Według informacji przedstawionych przez dziennik „Postimees” firmy prowadzące taką działalność zwróciły na siebie uwagę rządu przez agresywny sposób windykacji należności. Wiele z nich uruchomiło dodatkowe firmy zajmujące się wyłącznie odzyskiwaniem niespłaconych w terminie długów. Opłaty narzucane przez tych windykatorów były tak samo zawyżone, jak koszty pożyczek.

Jako przykład, „Postimees” podaje firmę SMS Laen, która nalicza 12 euro opłaty za wysłanie pierwszych dwóch monitów przypominających o spłacie pożyczki. Trzeci monit to kolejne 12 euro, przypomnienie przez sms lub mail – 5 euro. Jeśli opóźnienie przekracza 36 dni, pojawia się dodatkowa opłata, w wysokości conajmniej 45 euro.

Ministerstwo sprawiedliwości, po zapoznaniu się z doniesieniami o tego typu praktykach, przygotowało projekt ustawy, która ma wprowadzić limit kosztów windykacyjnych. Jeśli zostanie przegłosowana, opłata za monit nie będzie mogła być wyższa niż 5 euro, a całkowity koszt czynności windykacyjnych, jakim zostanie obarczony dłużnik, nie będzie mógł przekroczyć 50 euro.

To nie jedyny projekt ustawy dotyczący chwilówek, jaki pojawił się w estońskim parlamencie. Kolejny z nich ma zakazywać reklamy szybkich pożyczek. Media skrytykowały ten pomysł, ze względu na możliwość utraty znacznych wpływów z tego tytułu (szacuje się, że to kwoty rzędu nawet 3 milionów euro). Opinia publiczna wskazuje również na krótkowzroczność takiego rozwiązania, twierdząc, że nie zmniejszy ono kosztów samych pozyczek, ani zainteresowania wśród najczęstszych grup ich odbiorców, a tym samym – nie uchroni ich przed spiralą zadłużenia.

Góra

4 Komentarzy

  • W przypadku takich chwilówek, gdzie pobierane są dodatkowe opłaty za sms itp nie dziwię się, iż władze się tym zainteresowały. Czy to jest w ogóle legalne?

  • Niestety w Polsce raczej się nie doczekamy momentu kiedy przestaną reklamować chwilówki. Jak tylko widzę taką reklamę to od razu zmieniam kanał.

  • I dało się? Dało. To samo powinno być w Polsce, ale przecież nie ma się kto za to zabrać.. No cóż, może dożyjemy kiedyś tego czasu 😉

  • W końcu ktoś się wziął za to złodziejstwo. W Polsce niedługo nastąpi to samo. Nowe prawo spowoduje, że złodziejskie firmy znikną z rynku 🙂


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!