Mądre pożyczanie pieniędzy – czyli jak?

Z perspektywy klienta firmy pożyczkowej, mądre pożyczanie środków finansowych polega na zaciąganiu chwilówek tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to niezbędne. W przeciwnym wypadku klient może wpaść w spiralę zadłużenia, z której trudno się wydostać. Niemniej, mądre pożyczanie pieniędzy to zasada przyświecająca działalności samych pożyczkodawców, którzy nie powinni udzielać pożyczek klientom niewiarygodnym, wpisanym do rejestrów dłużników, bowiem może to skutkować powstaniem długów, które nie będzie można odzyskać, nawet w dłuższej perspektywie czasu.

Odpowiedzialna polityka pożyczkowa

Firmy pożyczkowe, działające na polskim rynku finansowym, poza systemem bankowym powinny racjonalnie rozpatrywać wnioski o pożyczki chwilówki online. Dzięki temu będą mogły utrzymywać dobrą kondycję finansową i same nie staną się dłużnikami. Taką zasadą w swoim działaniu kierują się wszystkie firma. Nie udzielają chwilówek wszystkim chętnym klientom, tylko dokonuje racjonalnej selekcji wniosków pożyczkowych. Pożyczkodawca korzysta z danych znajdujących się w Krajowym Rejestrze Długów, BIG InfoMonitorze oraz ERIF, a także danych innych baz dostępnych na rynku. Można dzięki temu chronić skutecznie firmę pożyczkową przed ewentualnymi nieuczciwościami ze strony nierzetelnych klientów. Uzyskane informacje są wykorzystywane na etapie rozpatrywania każdego złożonego przez potencjalnego pożyczkobiorcę, wniosku o pożyczkę.

Dotyczą one dochodów konsumenta, jego ogólnej sytuacji finansowej oraz ewentualnych zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Każdy wniosek klienta powinien być rozpatrywany w firmie pożyczkowej indywidualnie. Jeśli istnieje choćby cień wątpliwości co do wiarygodności kredytowej klienta, pożyczka nie powinna być udzielona.

Polak mądry po szkodzie

Wydaje się, że większość z nas wie, że nie należy zapożyczać się ponad miarę i należy w pierwszej kolejności spłacać swoje długi. Niestety, według opublikowanego w czerwcu 2014 roku raportu BIG InfoMonitor, średnie zadłużenie w Polsce przekracza kwotę 17,5 tys. zł. Najwyższą do spłacenia kwotą jest ponad 114 mln zł. Banki i SKOK-i na podstawie dostępnych narzędzi oceniają, że 2,32 mln obywateli Polski, dorosłych i pełnoletnich, to klienci podwyższonego ryzyka, którzy nie powinni korzystać ani z kredytów, ani z pożyczek. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo tego, że ich długi nigdy nie zostaną spłacone. Łączna kwota zaległości Polaków wynosi 40,89 mld zł. Aż 6,1 proc. z obecnych dłużników nie reguluje zobowiązań terminowo.

Odpowiedzialny pożyczkobiorca pożycza pieniądze w awaryjnych sytuacjach, jeśli nie może sięgnąć po własne oszczędności. Do takich sytuacji należy na przykład nagła choroba członka rodziny. Najlepiej zaciągać pożyczkę gotówkową na krótki okres czasu, co pozwala na ograniczenie wysokości spłacanych odsetek i dodatkowych kosztów zobowiązania finansowego.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!