Spirala kredytowa, jak się przed nią ustrzec?

Ze spiralą kredytową najczęściej spotykają się te osoby, które najzwyczajniej nie potrafią zarządzać swoimi środkami finansowymi i nie potrafią znaleźć wyjścia z długów. Powiększające się długi; pożyczka, kredyt, zaległości w rachunkach i innego rodzaju zobowiązaniach, pieniądze pożyczone od rodziny – tak rodzi się spirala kredytowa.

Kredyt czy pożyczka gotówkowa na pokrycie wcześniejszych kredytów i pożyczek to najczęściej przyczyna powstania spirali kredytowej. Ciągłe pożyczanie pieniędzy to niebezpieczeństwo. Rodzi się więc pytanie: jak mam radzić sobie ze swoimi problemami finansowymi, aby nie mieć do czynienia ze spiralą kredytową?

Mechanizm spirali kredytowej

Pożyczanie pieniędzy na pokrycie starych długów, bo nie starcza ci na ich uregulowanie z osiągalnych dochodów powoduje powstanie spirali kredytowej. Najpierw kredyt, później pożyczka, następnie kredyt na pokrycie poprzedniej pożyczki i kredytu… Tak można wpaść w błędne koło. Choć uda ci się spłacić ratę kredytu czy jego cześć to pozostaje realny dług wiążący się z nieuregulowanymi na czas odsetkami. A pamiętaj o tym, że za nieuregulowane w czasie odsetki zapłacisz karę. Chwila, w której tracisz kontrolę nad swoim budżetem, to moment, w którym pojawia się zjawisko spirali kredytowej.

Jak nie wpaść w spiralę kredytową?

Spirala kredytowa to zjawisko, do którego powstania doprowadzamy sami. Powstaje za sprawą nieudolnie prowadzonego budżetu. Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć każdy zaciągany kredyt. Najłatwiej wpaść w spiralę kredytową zaciągając pożyczki przez internet – łatwość w otrzymaniu usługi może zgubić naszą czujność. Pamiętaj również o tym, że najważniejsze to pożyczać takie kwoty pieniędzy, których realnie potrzebuje twój budżet oraz tylko takie, które realnie będziesz w stanie uregulować.

Jak wyjść ze spirali kredytowej?

Po pierwsze – nie pożyczaj więcej pieniędzy! Ważne, aby uświadomić sobie, że zaciąganie pożyczki czy kredytu na spłatę poprzedniej pożyczki czy kredytu to nie jest najlepsze rozwiązanie. W ten sposób twoje problemy finansowe nie znikną, a zapewne będą jeszcze większe. Dobrym pomysłem jest rozważenie połączenia wszystkich twoich zobowiązań finansowych w jedno. Takie postępowanie może obniżyć ci raty i zarazem pozwoli wydłużyć czas spłaty. Z tym, że wybierając taką opcję trzeba pamiętać o tym, że wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Pomysłem jest także opracowanie dobrego budżetu domowego i jego przestrzeganie. Jeśli nauczysz się oszczędzasz, jeśli wyeliminujesz złe przyzwyczajenia – sprawi to, że będziesz miał więcej pieniędzy na spłatę zaległych zobowiązań. Ponadto naucz się stosować zasadę, że wydajesz określone kwoty pieniędzy np. w okresie tygodniowym i miesięcznym. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu.

Góra

2 Komentarzy

  • Przede wszystkim pożyczajmy od rodziny, jeżeli mamy taką możliwość, chociażby dlatego, że rodzinie będzie łatwiej oddać, nie będzie takich odsetek.

  • Aby nie wpędzić się w spiralę długów wystarczy po prostu trochę pomyśleć, zanim weźmie się kolejną bezsensowną pożyczkę 😉


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!