Szybkie chwilówki – idą nowe przepisy

Sektor branży pożyczkowej rozrasta się w bardzo szybkim tempie i władze postanowiły jak najszybciej uregulować ten rynek. Obecnie pojawiły się nowe propozycje – firmy pożyczkowe powinny mieć kapitał zakładowy wynoszący co najmniej 200 tysięcy złotych polskich. Pozwoli to istnieć małym i dużym firmom na polskim rynku, a jednocześnie zabezpieczy interesy wszystkich klientów firm pożyczkowych. O takie podniesienie kapitału wnioskowały niektóre posłanki Sejmu Rp. Być może na rynku pojawi się wiele firm, które nie będą dobre dla klientów, ale wypadnie też część firm nieuczciwych. Nie dadzą gwarancji, nie zapewnią odpowiedniej jakości funkcjonowania. Spółka Amber Gold miała kapitał 50 milionów złotych, ale były to fundusze obecne jedynie na papierze. Nie istniały w realnym życiu, zatem uczciwość firmy była jedynie iluzoryczna – tym przykładem posługują się politycy. Nie wolno pozwolić, aby firmy tego rodzaju istniały i oszukiwały klientów, łupiąc ich ze skóry i pobierając zbyt wysokie opłaty. Posłowie zatem postanowili zadbać o klientów i pozwolić na stosowanie pewnych instrumentów finansowych.

Ja wygląda obecna sytuacja

Limitowane będą koszty kredytu, odsetki za opóźnienia w terminowej spłacie oraz opłaty windykacyjne. Pozwoli to chronić konsumentów przed nieuczciwymi firmami oraz ich wpływem na rynek. Kapitał zakładowy wynoszący 200 tysięcy złotych jest niezbędny, bo na rynku za dużo jest podejrzanych firm, których uczciwość nie jest zbyt duża, a klienci przez nie cierpią. Taki próg nie powinien wykluczyć z działania małych firm, jednak musi eliminować je z rynku i dać szansę najlepszym firmom. Jednak firmy duże mogą także istnieć w Polsce i sprawdzać się najlepiej jak to tylko możliwe. W maju 2014 roku rząd zgodził się na stosowanie projektu, którego celem jest nadzór nad rynkiem finansowym i stosowanie prawa bankowego. Lichwiarskie odsetki są zabójcze dla kieszeni wielu Polaków, nie każdą osobę na nie stać – nie ma też powodu dla którego klient musiałby takie właśnie odsetki wpłacać. Lepiej oszczędzać na inne cele. Lepiej brać korzystne kredyty niż płacić wysokie odsetki. Klient musi być chroniony oraz czuć się w pełni bezpiecznie. Komisja Nadzoru Finansowego pozwoli wyjaśnić sytuację podmiotów na rynku finansowym. Może pojawić się podejrzenie, że nie mają one zezwoleń, a to z kolei umożliwi stosowanie kar. I bardzo dobrze – klient musi czuć się dobrze i nie być obiektem polowania firm na jego pieniądze oraz niezależność.

Co się zmieni?

Wysokość odsetek zostanie ograniczona – nie będzie mogła przekroczyć 3 procent w przypadku opóźnienia w spłacie, będzie musiała zostać utrzymana w ryzach. Limitem objęte będą także opłaty windykacji należności. I bardzo słusznie, że tak się dzieje. Koszty kredytu, bez odsetek będą musiały być najwyżej 25-procentowe. Całkowity koszt kredytu nie może być wyższy niż 100 procent całkowitej kwoty kredytu. Jest to rozsądne. Nie można pozwalać też pobierać kilku chwilówek jedna po drugiej, czyli rolować pożyczek. Jest to niebezpieczne dla klienta i także będzie zabronione. Nowe przepisy ożywią rynek i wesprą go skutecznie. Pozwolą działać firmom pożyczkowym dobrze i skutecznie, ale też uchronią klientów przed nieuczciwymi działaniami. Spółki kapitałowe mające co najmniej 200 000 złotych kapitału zakładowego będą mogły udzielać pożyczek i to one pełnić będą najważniejszą rolę. Wszystko dla wsparcia klienta oraz pomocy dla niego. To najważniejsze i musi być spełnione. Instrumentów prawnych nie było zbyt wiele, dlatego propozycje regulacji dobrych dla klientów są na wagę złota. Koniecznie należy ich przestrzegać i nie wolno ich ignorować. Klient zasługuje na ochronę – jest słabszy i ma niewielkie szanse wygranej w starciu z korporacjami. Korporacje na pewno poradzą sobie bez tego instrumentu. Klient jako osoba fizyczna bez wsparcia istniał nie będzie. Politycy muszą dbać o obywateli Polski, a tworzenie prawa jest znakomitym rozwiązaniem dla każdej osoby. Zatem pora zadbać o to, aby było ono realnie stosowane. Realnie, codziennie i optymalnie dla każdego. Klient chroniony zyska poczucie bezpieczeństwa oraz dobrej jakości pożyczki.

Góra

1 Komentarz

  • Jak dobrze, że coś pozwoli na ochronę konsumentów. O ile dobrze pamiętam to dotychczas parabanki były bardziej chronione, ale cieszę się, że to zostanie wkrótce zmienione.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!