Większa kontrola pożyczkobiorców dzięki Credit Check

Jakiś czas temu osoby zainteresowane tematyką pożyczek mogły usłyszeć niepokojącą informacją – od teraz uzyskanie pożyczki może stać się dużo trudniejsze. Firmy pożyczkowe mają do swojej dyspozycji narzędzie, które pomoże im lepiej sprawdzać zdolność finansową klientów.

Narzędziem tym jest system Credit Check, stworzony przez firmę Deltavista, międzynarodowego dostawcę informacji gospodarczych. Credit Check pozwala sprawdzić, czy klient wnioskujący o pożyczkę ma już zaciągniętą pożyczkę w innej firmie. Częstym zjawiskiem do tej pory byli klienci pożyczający pieniądze od jednej firmy po to, by opłacić nią swoje zobowiązania wobec drugiej firmy. Sposób ten pomagał tylko na chwilę i najczęściej prowadził do narastającej spirali zadłużenia. Dług zamiast maleć, zwiększał się, co oznaczało problemy zarówno dla klienta, jak i dla firm, które nie mogły uzyskać spłaty udzielonych pożyczek.  Credit Check ma jednak to zmienić. Jeśli pożyczkodawcy sprawdzą dane klienta i okaże się, że ma on jeszcze niespłacone zadłużenie w innej firmie, mogą odmówić mu udzielenia finansowego wsparcia,  w ochronie własnych interesów.

Działanie systemu Credit Check

Credit Check działa w oparciu o dane z Biura Informacji Gospodarczej. Pozwalają one dokonać wglądu w aktualne zobowiązania klienta u innych firm, ale także jego poprzednie spłaty i ewentualne opóźnienia. Proces kontroli danych w Credit Check jest porównywalny ze sprawdzaniem danych w Biurze Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Długów. Wielu klientów obawiało się takich kontroli. I jak wynika ze statystyk podawanych przez Związek Firm Pożyczkowych, który objął patronat nad systemem Credit Check, słusznie. 7 na 10 wniosków o pożyczki nadal jest odrzucanych  z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej.

Oprócz tradycyjnego już sprawdzania rejestrów dłużników, firmy pożyczkowe będą teraz sprawdzać także bazę Credit Check. Nie powinni jednak bać się tego klienci, którzy spłacają zobowiązania na czas i którzy decydują się na tylko jedną pożyczkę w danym okresie. Obawy mogą mieć jedynie ci pożyczkobiorcy, którzy w swojej historii mieli już przypadki opóźnień w spłacie, lub zwracają się po nową pożyczkę jeszcze nie spłaciwszy starej.

Same firmy pożyczkowe oceniają pojawienie się systemu Credit Check pozytywnie. Liczą się z tym, że przez to może spaść liczba udzielonych pożyczek, ale zakładają też zmniejszenie liczby problemów ze spłatą i konieczności podejmowania działań windykacyjnych. Spadnie dzięki temu koszt udzielania pożyczek, firmy będą chronione przed złymi kredytami, a klienci – przed spiralą zadłużenia.

Decydując się teraz na pożyczkę warto mieć na uwadze, które firmy korzystają z Credit Check. Poniższa lista prezentuje wszystkich chłonków projektu:

 1. Bocian Pożyczki
 2. Lendon.pl
 3. Credit.pl
 4. Creditlo
 5. Takto finanse
 6. Axcess Financ
 7. Provident
 8. MoneyMany
 9. Wonga
 10. Vivus
 11. Supergrosz
 12. TF Bank
 13. Solven
 14. Zylion

uczesticy

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!