4 na 10 Polaków spłaca obecnie jakieś zobowiązania finansowe!

Wyniki badań Instytutu Millward Brown, przeprowadzone na zlecenie Getin Banku, pokazują jednoznacznie – 40% naszego społeczeństwa to osoby, które obecnie spłacają jakieś formy zobowiązań finansowych. Najczęściej są to produkty bankowe. 17% badanych korzystało z kredytów gotówkowych, choć częste jest również decydowanie się na kredyty hipoteczne lub samochodowe. Najmniej pożyczek to te od rodziny i przyjaciół.

Gotówkowe i ratalne kredyty są najczęściej wybieranymi formami finansowania dodatkowych czy większych wydatków. Decyduje się na nie odpowiednio 17 i 16 procent badanych. Następną pod względem częstotliwości wybierania formą pożyczki, jest kredyt hipoteczny. 13 procent badanych posiada taki na swoim koncie. Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 44 lat, z wykształceniem wyższym. Wśród Polaków dominuje zaufanie do do banków, jako najlepszych źródeł pożyczek. Od pracodawcy pożycza jedynie 6 procent badanych, a od rodziny i bliskich – 3 procent.

Przedstawiciele Getin Banku tłumaczą, że kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania specjalnych wydatków, planów, a także potrzeb bieżących, z czego wynika ich szczególna popularność w okresie przed Bożym Narodzeniem. To wtedy też spora część banków proponuje swoim klientom kredyty na specjalnych warunkach. Pozwala to znaleźć dużo korzystniejsze oferty niż normalnie, jeśli tylko zdecydujemy się porównać ze sobą produkty banków.

Badani zostali także poproszenie o wskazanie, jakie dokładnie zobowiązanie finansowe w tym momencie spłacają. Odpowiedzi układały się następująco:
– 17 % spłaca kredyt gotówkowy,
– 16% spłaca kredyt ratalny,
– 13% – kredyt hipoteczny,
– 6% – pożyczkę od pracodawcy,
– 3% – kredyt samochodowy,
– 3% – pożyczkę od osoby prywatnej (np. rodziny),
– 2% – chwilówkę.
60% nie spłaca żadnych zobowiązań. Badanie to przeprowadzone zostało we wrześniu 2014 roku, na reprezetatywnej grupie osób w wieku powyżej 18 lat.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!