5 sytuacji, które doprowadzą Twój budżet do klęski

Błędy dotyczące dziedziny finansów zdarzają się każdemu z nas. Niektóre są niezbyt groźne, inne dotkliwe, lecz nie niosą trwałych konsekwencji. Jeszcze inne potrafią stać się prawdziwą klęską, który niszczy życie.

Wiele osobistych sytuacji związanych z finansami można opisać jako prawdziwe tragedie bez wyjścia. Zwykle chodzi o dług, którego nijak nie da się udźwignąć. W takich przypadkach, dla takich osób, polskie prawo nie ma litości. Procedura upadłości konsumenckiej jest bezlitosna, nie dając nadziei na lepszą sytuację. Jak nie dopuścić do takich skrajnych sytuacji?

Błąd 1 – mieszanie finansów domowych z firmowymi

Osoby mające przedsiębiorstwa lub własną działalność, często nie zdają sobie sprawy z tego, że zobowiązania, które zaciągają na firmę, są obciążeniem zarówno dla ich majątku osobistego, jak i całej rodziny. Gdy biznes okazuje się klapą i trzeba spłacić kredyty, leasing i inne zobowiązania, koszty te obciążają budżet rodziny. W takiej sytuacji często małżonkowie i pozostali bliscy zaciągają kolejne pożyczki, żeby uratować sytuację. Najgorsze czym może się to zakończyć, to utrata mieszkania, lub innych składników majątki. Dlatego przedsiębiorcy powinny pamiętać przede wszystkim o tym, aby zabezpieczyć swoją rodzinę przed takim obrotem spraw. Można np. prowadzić działalność jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, albo przemyśleć kwestię rozdzielności majątkowej. Poważne kłopoty w biznesie będą oznaczać wtedy utratę tylko tego, co posiada sam przedsiębiorca, nie cała rodzina.

Błąd 2 – Zaciąganie pożyczki na spłacenie pożyczki

Czyli analogia do gaszenia pożaru benzyną. Jeśli zdarzy się, że stracimy pracę lub runie nasz biznes, a posiadamy do spłacenia kredyt, możemy wpaść w kłopoty. Czasem kończy się to na opóźnieniach w spłacie rat i śladzie w bazie informacji bankowej. Czasami jednak zdarza się, że to jest początek spirali zadłużenia. Dostęp do pożyczanych pieniędzy w końcu się kończy, pozostaje nie jeden dług, a kilka. Można sięgnąć wtedy po pozabankowe pożyczki, ale to już szybka droga w dół. Bankructwo też nie jest ratunkiem. Kiedy zaciągamy zobowiązania już będąc niewypłacalni, tracimy szansę na ogłoszenie upadłości. W tej kwestii szykują się jednak zmiany prawne.

Błąd 3 – Bierność

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić mając kłopoty finansowe, jest zachowanie bierności. Nie można przeczekać problemów finansowych, nie można też nic nie robiąc, sprawić że znikną. Wkrótce zaowocuje to działaniami wierzycieli i/lub komornika. O swoich problemach z wypłacalnością trzeba poinformować kredytodawcę, być może uda się zmienić sposób spłaty. Nie zawsze uda się osiągnąć duże ustępstwa, ale warto powalczyć, zyskując czas na przemyślenie bardziej stanowczych kroków.

Błąd 4 – Brak oszczędności

Brak jakichkolwiek rezerwowych środków finansowych jest zabójczy dla osobistego budżetu. Nawet dysponując najskromniejszymi środkami, należy zarezerwować sobie pewną sumę na nieprzewidziane wydatki. To pozwoli przetrwać najtrudniejszy okres. Nie dawajmy się ponieść pokusie, by te oszczędności przeznaczyć na coś innego – np. sfinansowanie zakupu lub podróży. Nieprzewidziane wydatki mają to do siebie, że pojawiają się właśnie bez zapowiedzi. Wówczas pozbawieni oszczędności lądujemy w sidłach długu. Na gorszy przypadek to brak oszczędności i brak ubezpieczeń na życie lub ubezpieczenia majątku.

Błąd 5 – Nadmierny optymizm

Optymizm jest pożądaną cechą w życiu, jednak niekoniecznie gdy chodzi o finanse. Zbyt wysoko szacując swoje możliwości, zyski i szanse (na giełdzie, w biznesie, podczas inwestycji), nastawiamy się na bezpieczeństwo. Podstawowa zasada propagowana przez specjalistów od osobistych finansów to dywersyfikacja – warto różnicować źródła przychodów, jak i nie angażować wszystkich środków w jedno przedsięwzięcie.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!