Jeden na pięciu Polaków kupuje świąteczne prezenty na kredyt

Jak wynika z badań Ipsos, prowadzonych na zlecenie firmy Profi Credit, aż 22% Polaków kupuje świąteczne prezenty na kredyt, średnio pożyczając na ten cel 510 zł.

Podobne badania przeprowadzono u naszych południowych sąsiadów Czesi i Słowacy kupują na kredyt trochę rzadziej – tylko co szósty z nich finansuje w ten sposób świąteczne prezenty. Częściej od nas robią to Bułgarzy – tam prezenty na kredyt kupuje aż co trzecia osoba, jednak za nieco niższy koszt. W Bułgarii średnia wartość świątecznej pożyczki wynosi w przeliczeniu ok. 474 zł.

Jak mówi dyrektor działu marketingowego w firmie Profi Credit, okres świąt pod względem ilości sprzedanych pożyczek ma najlepsze wyniki. Pojawia się ponad 30% wniosków o pożyczkę więcej niż w pozostałych miesiącach. Większość klientów decyduje się na stosunkowo niewysokie pożyczki, do 300 zł, zamierzając kupić za to urządzenia elektroniczne lub sprzęty AGD.

Pod koniec listopada większość Polaków nie ma jeszcze kupionych prezentów. Niemal trzy czwarte z ankietowanych deklaruje, że zakupy zrobi w grudniu, a co szóstwa osoba poczeka z nimi aż do ostatnich dni przed Wigilią. Trochę inaczej wygląda to u Czechów – pod koniec listopada ponad połowa z nich (51%) ma kupione prezenty. U Słowaków liczba ta wynosi 39%.

Większość osób w badanych nacjach (79% Bułgarów, 78% Polaków, 69% Słowaków i Czechów) lubi, gdy pod choinką czekają na nich niespodzianki. Tylko co piąty Polak i Bułgar wskazują, że woleliby dostać konkretny, wcześniej upatrzony prezent, albo nawet… kupić go sobie samemu.

Najczęściej wybieranymi prezentami w Polsce i Czechach są zabawki dla dzieci i gry, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji wśród podarków dominują elementy garderoby. Stosunkowo niewiele osób (8% Polaków) wręcza swoim bliskim jako prezent gotówkę lub podarunkowe bony. 85% Polaków wyda na prezenty świąteczne mniej niż 500 zł.

Góra

3 Komentarzy

  • A ja myślę, że wystarczy odłożyć, bo nie trzeba kupować kto wie jakich wielkich prezentów. Można się cieszyć nawet z drobiazgu, bo co innego jest tutaj ważne.

  • A ja wolę po prostu odkładać pieniądze, zamiast na święta brać pożyczkę. Przynajmniej nie muszę się martwić, że muszę ją spłacić.

  • Ja co roku muszę brać pożyczkę na święta, żeby dzieci były zadowolone. Akurat w mojej branży grudzień najlepszym miesiącem zysków, więc wypłata jest solidna i mam pieniądze na spłatę!


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!