Kobiece i męskie podejście do długów

Kobiety mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, wśród nich mniejszy jest także odsetek kredytów straconych. To dzięki temu między innymi kobiety lepiej radzą sobie z zadłużeniem, niż mężczyźni. Co jeszcze różni płcie w podejściu do kredytów i długów?

Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło ostatnio analizę dotyczącą polskiego rynku kredytów, z której wynika, że kobiety wykazują się dużo większą sumiennością w spłacaniu wszelkich zadłużeń – zarówno kart kredytowych, kredytów mieszkaniowych, czy zadłużeń mieszkaniowych. Poza płcią można zauważyć także rozróżnienie kredytobiorców względem wieku.

Ilość kredytów straconych wśród mężczyzn jest większa, niż w przypadku kobiet. Różnica między kobietami, a mężczyznami – dłużnikami wynosi w przybliżeniu 435 tysięcy. I jest to prawidłowość widoczna w każdej z grup wiekowych. Najmniejszy odsetek kredytów straconych pojawia się u osób starszych, co oznacza że jakość udzielonych kredytów rośnie z wiekiem klienta.

Kolejna z różnic między kobietami a mężczyznami dotyczy liczby zaciąganych zobowiązań. Z wiekiem kobiety biorą więcej kredytów, natomiast u mężczyzn pojawia się odwrotna zależność – to młodsi mężczyźni są bardziej zainteresowani kredytami, niż starsi. Widać to najlepiej w przypadku kredytów gotówkowych i ratalnych. Jeśli chodzi zaś o kredyty hipoteczne, są one popularne w najmłodszej grupie wiekowej odbiorców kredytów, bez podziałów na płeć.

Kobiety lepiej radzą sobie ze spłacaniem kredytów ponieważ cechuje je mniejsza skłonność do ryzyka. Ostrożniej zaciągają zobowiązania, zwłaszcza w młodym wieku, co wynika też po części z gorszej sytuacji zawodowej i finansowej. Wzrost branych przez nie kredytów w wieku średnim wiąże się zwłaszcza z chęcią poprawienia swojej sytuacji materialnej, potrzebami konsumpcyjnymi i inwestowaniem w rozwój – własny bądź potomstwa.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!