Legandarny „maly druczek” – oto gdzie kryją się prawdziwe koszty pożyczek

Banki i inne firmy reklamują aktywnie swoje produkty finansowe, promując je niskimi kosztami i korzystniejszymi niż u konkurencji umowami. Prawdziwe warunki danej pożyczki lub kredytu często jednak ukryte są w małym druku na dole strony. I one rzadko kiedy wyglądają równie zachęcająco, jak treść reklam.

Można powiedzieć, zgodnie ze znanym cytatem, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W przypadku umów z bankami dotyczy to tego, czego często na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie dostrzec – mały druczek na końcu stronu, zawierający reprezentatywne przykłady i prawdziwe warunki kredytów a także rzeczywiste roczne stopy oprocentowania.

W reklamach wymagane jest umieszczenie przykładów reprezentatywnych od 2011 roku. Ma to przedstawić klientom warunki i wszystkie koszty, na jakich bank udziela umów w 2/3 przypadków. Pozwala to wyeliminować sytuację, kiedy reklamowane są jedynie warunki kredytów skierowane do wąskiego grona konsumentów o wysokich dochodach i najlepszej zdolności kredytowej. Zadaniem przykładów reprezentatywnych było również umożliwienie porównania ofert bankowych.

Banki, które reklamują swoje tanie kredyty, często obarczają je dodatkowymi kosztami i wymogami, np. posiadaniem konta i przelewaniem na nie wynagrodzenia tylko w danym banku, posiadaniem karty kredytowej lub płatniczej, kupno ubezpieczenia, czy inne zabezpieczenie. Te dane zawarte są często właśnie na dole strony reklamującej lub na dole umowy.

W przykładach reprezentatywnych, choć są one tylko szacunkowe, znajdują się warunki, an których różni klienci zaciągają zobowiązania. Kwoty kredytów wahają się od 3,9 tys zł do 60 tys zł, okres kredytowania – od roku do sześciu lat, nominalne oprocentowanie od 12 do 16%, prowizja do 11%, a RRSo – od 13,06% do nawet 36,40%, co jest największą rozpiętością w tej grupie. Połowa z banków, które prezentują swoje przyłady reprezentatywne, wymaga ubezpieczenia do swoich kredytów.

Ostateczne warunki i wysokości rat, dodatkowych zabezpieczeń, moment wypłaty pożyczki i czas na płatność pierwszej raty poznamy jednak podczas osobistej wizyty. Najbardziej szczegółowe prognozy i opisy kosztów danego kredytu nie zastąpią rozmowy z przedstawicielem banku i wykonanej przez niego symulacji, dostosowanej dokładnie do naszego przykładu.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!