Niezbędne badania medyczne – jak je sfinansować?

W życiu każdego z nas zdarzają się nagłe zachorowania, które pociągać mogą za sobą kosztowną diagnostykę i leczenie. Często nie ma możliwości długiego oczekiwania w kolejce na swoją kolej wizyty u specjalisty czy na badania obrazowe, pozwalające na trafne postawienie diagnozy. W takiej sytuacji dobrze by było wykonać badania prywatnie i udać się do gabinetu prywatnego wybranego lekarza. To niestety kosztuje – i to nie mało. Za tomografię komputerową kręgosłupa trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Starsi, schorowani pacjenci, utrzymujący się z renty czy emerytury, nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek, a i wielu młodych ludzi nie ma na to odpowiednio wysokich oszczędności. Tomografia to tylko jedno z badań, jakie wykonuje się dla trafnej diagnostyki wielu chorób. To, jak szybko zostanie postawiona diagnoza schorzenia wpływa na skuteczność i efektywność dalszego leczenia pacjenta.

Przykład Lublina

We wszystkich miastach w Polsce istnieje problem zbyt długich kolejek oczekujących na ważne badania diagnostyczne czy na wizyty u specjalistów. Czeka się na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy napromienianie. Nawet 2-3 miesiące wcześniej np. w Lublinie trzeba zapisać się na badanie, oczywiście po uprzednim uzyskaniu skierowania. Na rezonans magnetyczny w szpitalu MSWiA w Lublinie czeka się aż 136 dni, a w szpitalu neuropsychiatrycznym – 108 dni. Krótszy jest okres oczekiwania na tomografię komputerową – w szpitalu wojskowym niecałe dwa miesiące, a w szpitalu MSWiA nieco ponad miesiąc. Nie inaczej jest w innych miastach w Polsce, zarówno tych wojewódzkich, jak i mniejszych.

Pacjenci muszą posiłkować się w sytuacjach podbramkowych, gdy czas ma niebagatelne znaczenie dla podjęcia skutecznego leczenia, prywatną opieką zdrowotną. Mogą zrealizować badania od ręki, jeśli za nie zapłacą. Nie posiadając żadnych oszczędności, należy poszukać innych źródeł finansowania diagnostyki i leczenia pacjentów. Mogą oni między innymi skorzystać z szybkiej pożyczki gotówkowej w ramach promocji pierwsza pożyczka za darmo. Bez konieczności przechodzenia przez długotrwałą procedurę kredytową w banku mogą zaciągnąć pożyczkę i opłacić swoje leczenie.

Najnowsze wytyczne

Zgodnie z wprowadzonym od 2015 roku pakietem onkologicznym, przedstawionym przez Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza, od momentu podejrzenia nowotworu u pacjenta i jego skierowania do specjalisty do ewentualnego rozpoczęcia terapii nie powinno upłynąć więcej niż 9 tygodni. Oznacza to, że pacjenci chorzy lub z podejrzeniem raka powinni być diagnozowani szybciej i lepiej. Tryb terapii dla takich osób ma określać konsylium lekarzy, a nad przestrzeganiem terminów ma czuwać koordynator. Jak będzie to wyglądać w praktyce? Na razie nie wiadomo. Czas pokaże, czy wprowadzenie takich zasad diagnostyki i leczenia w życie powiedzie się w Polsce i czy pozostali pacjenci – nie onkologiczni, będą przez to dyskryminowani, a terminy ich badań będą przesuwane jeszcze bardziej w przyszłość, skazując ich na niewiedzę, nietrafne leczenie, a nawet na utratę życia i zdrowia, jeśli nie wykonają badań prywatnie – odpłatnie.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!