Od kiedy zaczyna się parabank?

KNF opublikował listę ostrzeżeń publicznych, na której znajdują się firmy, którym zarzucane jest prowadzenie bankowej działalności bez zezwoleń i nadzoru. Wśród wymienionych jest min. działająca na ryku od 2010 roku spółka z serwisem pożyczek społecznościowych. Czy to oznacza, że pożyczki prywatne są tożsame z parabankami?

Zakra.pl to wspomniany serwis, który niedawno świętował 4 rok działalności w Polsce. Nie spodziewał się zapewne że z tej okazji zyska reklamę, o jaką zapewne nie by nigdy nie poprosił. „Dziennik Gazeta Prawna” i KNF rozgłosiły istnienie pakietów inwestycyjnych oferowanych przez Zakrainvest.pl.Chętni inwestorzy mogą korzystać tam z 12% zysku z pożyczek dla podmiotów gospodarczych. Osoba kupująca pakiet dostaje skrypt dłużny, który wystawia firma korzystająca z pożyczki. Operator serwisu zajmuje się kojarzeniem firm pragnących skorzystać z pożyczki i inwestorów ich udzielających. Pośrednictwo w tym przypadku bywa dość ryzykowne.

W 2011 roku działał w sieci podobny serwis – Kasomat.pl. Kapitał pożyczany mógł pochodzić od firmy, choć można go było także wypożyczyć od inwestorów, którym Kasomat proponował podobny program, z możliwością zarabiania. Okazuje się, że takim pośrednictwem może zajmować się jednak tylko bank. Nieważne jak nazwany i opisany zostanie produkt inwestycyjny, przypomina on depozyt z ryzykiem, charakterystyczny dla banku. To sprawiło, że po umieszczeniu na liście KNF i działaniach prokuratory Kasomat wycofał się ze swojego pomysłu, przechodząc w działalność oferującą chwilówki – pożyczki na niską kwotę i krótki termin, jakich wiele w sieci.

Warto pamiętać, że firmy mogą użyczać pożyczek tylko z własnych środków i na swoje własne ryzyko. Serwisy pożyczek społecznościowy, gdzie umowy o pożyczki zawierają pomiędzy sobą osoby fizyczne, także są legalnym działaniem, dopóki firma nie działa jako pośrednik, i nie przejmuje środków od klientów, żeby później wypłacać je w formie pożyczek lub przeznaczać na inwestycje. Taka działalność bowiem ma znamiona działalności bankowej, wymagającej licencji.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!