Pożyczki pozabankowe przez internet – powstaje rejestr

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, zgodnie z zapowiedzią Związku Firm Pożyczkowych powstanie Rejestr Firm Pożyczkowych, skupiający podmioty udzielające zobowiązań gotówkowych poza sferą bankową. Ma on zawierać kompletny, na bieżąco aktualizowany katalog informacji o podmiotach udzielających szybkich pożyczek, tzw. chwilówek i nie tylko. Operatorem rejestru ma być Związek Firm Pożyczkowych.

Na wzór rejestru banków

Związek Banków Polskich od lat prowadzi bankowy rejestr, w którym zapisane są wszystkie banki działające w Polsce. Na jego wzór ma powstać Rejestr Firm Pożyczkowych, który dodatkowo bezpłatnie będzie oferował użytkownikom program Ochrony Konsumenta i system Bezpieczny Dowód.

Już od lat postulowano stworzenie centralnego rejestru publicznego firm pożyczkowych, ale dotychczas brakowało podjęcia realnych kroków prawnych w tym kierunki. Nowa ustawa regulująca działalność firm pozabankowych w Polsce niestety nie zawiera zapisu o powołanie RFP. Zapis ten został wykreślony w trakcie prowadzonych prac nad ustawą z uwagi na fakt, że KNF, Ministerstwo Gospodarki i UOKiK nie mogli dojść do porozumienia co do umiejscowienia tego rejestru.

Z uwagi na brak dialogu w tej sprawie, Związek Firm Pożyczkowych działających w Polsce podjął decyzję o stworzeniu rejestru branżowego. Na pewno znajdą się w nim czołowe firmy, które udzielają pożyczek pozabankowych przez internet. W takiej formie będzie on mógł pełnić jedynie funkcję informacyjną dla konsumentów. Niestety, nie będzie to organ licencyjny, dlatego wciąż postuluje się utworzenie w resorcie gospodarki innego rejestru oraz wprowadzenie obowiązku raportowania danych finansowych przez firmy pożyczkowe do Komisji Nadzoru Finansowego.

szybkie-pożyczki-na-dowód-rejestr

Katalog firm pożyczkowych

Rejestr Firm Pożyczkowych ma być elementem samoregulującym dla całej branży. Będą w nim rejestrowane legalnie działające firmy pożyczkowe. Paweł Grabowski ze Związku Firm Pożyczkowych wyjaśnił, że RFP, który wystartuje od 2015 roku jest odpowiedzią firm pożyczkowych na rezygnację przez rząd z koncepcji powierzenia misji stworzenia i prowadzenia rejestru Ministrowi Gospodarki. Wielu klientów firm pożyczkowych ma wątpliwości, czy mają do czynienia z uczciwym pożyczkodawcą. RFP ma być narzędziem, dzięki któremu w prosty sposób będzie można zweryfikować wiarygodność danej firmy pozabankowej. Przy każdym zapytaniu klientów do rejestru ZFP będzie wyjaśniał, czy firma pożyczkowa działa zgodnie z dobrymi praktykami panującymi w branży. Czy przekazuje klientom dokładną, rzetelną i w pełni zgodną z istniejącym stanem rzeczy, informację.

Z założenia rejestr ma być bezpłatny i ogólnodostępny. Pozwoli na zgromadzenie w jednym miejscu informacji o firmach udzielających szybkich pożyczek. Wciąż jednak ZFP podnosi kwestię, że branży pozabankowej niezbędny jest nadzór nadrzędnej instytucji, jaką powinna być Komisja Nadzoru Finansowego, dzięki której klienci zyskaliby realną ochronę przed nieuczciwymi pożyczkodawcami.

 

 

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!