Wakacyjny relaks – w Polsce czy za granicą?

Zbliżają się wakacje, a my musimy przygotować się do trudnych decyzji – spędzić je w kraju czy jednak udać się za granicę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc warto się im pokrótce przyjrzeć. Podpowiadamy co i jak wybrać żeby zyskać najwięcej.

Podróże, wyprawy, wyjazdy – świat stoi otworem

Nie zawsze wyjazd za granicę będzie droższy od pobytu w Polsce. Duże znaczenie ma moment dokonania rezerwacji. Oferty last minute wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którym zależy na tanim wyjeździe, zwłaszcza w bardziej egzotyczne kierunki – stąd popularność podróży do Egiptu czy Tunezji.

Tańszą alternatywą dla wakacji z biurami podróży może być samodzielne poszukiwanie noclegu i transportu, co jednak nie dotyczy dalekich wojaży, a raczej tych w obrębie Europy. Często bowiem można znaleźć pokój za około stu złotych za dobę w niezłym standardzie, ze śniadaniem i basenem pod hotelem. Wymaga to jednak trochę wysiłku i poszukiwań w Internecie, niekiedy też na stronach obcojęzycznych.

Co do transportu – mówi się, że samoloty są obecnie bezpieczniejsze od samochodów, a cena przelotu może okazać się zaskakująco niska, gdy skorzystamy z oferty tanich linii lotniczych.

Obierz swój cel i korzystaj!

Ci, którym zależy na relaksie na plaży, na pewno będą usatysfakcjonowani Egiptem, Tunezją, Turcją czy hiszpańskim wybrzeżem. Tam można liczyć na wspaniałe warunki pogodowe, ciepłą wodę, mnóstwo słońca i piękną opaleniznę. Jednak wyjazd za granicę wiąże się z pewnymi wydatkami, które mogą okazać się bolesne dla portfela. Przede wszystkim mowa o cenach produktów spożywczych, zwłaszcza w popularnych kurortach, gdzie niestety trudno jest uchronić się przed tak zwanymi naciągaczami. Nie bez znaczenia są również opłaty za bilety wstępów do różnych obiektów turystycznych – osoby nastawione na zwiedzanie słynnych budowli często mogą być zaskoczeni.

A może wakacje w Polsce?

Wczasy w Polsce nie muszą oznaczać wyjazdu nad Bałtyk i czekania na choćby odrobinę słońca. Z nim bywa różnie. Jakby tego było mało – wczasowicze z południa kraju mają dodatkowo przed sobą konieczność wielogodzinnej trasy, zwykle samochodem lub czeka ich spędzenie całego dnia w pociągu (większość z nas w tym miejscu wyobrazi sobie wagony zapchane po brzegi). Ale czy przypadkiem nie da się tego uniknąć? Podróż samochodem nad Bałtyk faktycznie bywa męcząca, jednak linie kolejowe w sezonie wakacyjnym chętnie uruchamiają  kolejne przejazdy, by nieco odciążyć pociągi. Odpowiednio wcześnie kupione bilety mogą okazać się znacznie tańsze – miesięczne wyprzedzenie to nawet 30% zniżki.

Ci, którzy mają nieprzyjemne wspomnienia z przejazdu na najdłuższej Polskiej trasie (Przemyśl–Świnoujście), powinni się przekonać, że teraz na tej linii kursuje znacznie więcej pociągów, warunki są dużo lepsze i czas przejazdu stopniowo maleje. Ponadto istnieje wiele ofert PKP, dzięki którym można znacznie zaoszczędzić na wakacyjnych wyjazdach z rodziną.

Kurort czy mniej uczęszczana miejscowość?

Warto też rozejrzeć się za mniej popularnymi kurortami, w których mamy więcej szans na miejscowe jedzenie i trochę spokoju. Nie należy jednak oszczędzać na ośrodkach i hotelach. Nie chodzi nawet o luksus, a o warunki, w których nie będziemy się nudzić ani czuć niekomfortowo w trakcie deszczu – chyba wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie w oczekiwaniu na to, aż trochę się rozpogodzi i będzie można wracać na plażę. A jeśli nie morze, to przecież są jeszcze góry czy mnóstwo fascynujących miejscowości turystycznych – tu również świetnym pomysłem może być zabieranie dzieci w mniej znane części Polski. Tam bilety wstępów na pewno będą niższe, kolejki krótsze, ludzi nieco mniej, a wypoczynek – znacznie bardziej urokliwy.

Każdy z nas najlepiej wie, czego oczekuje od wakacji. Poznawanie własnego kraju może być nie mniej wciągające od zagranicznych podróży. Z drugiej strony – niektórych atrakcji w Polsce nie ma i nie będzie – przez położenie geograficzne. No i pogoda często nie rozpieszcza… Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób chcemy odpocząć od codziennej rutyny – musimy przygotować się na wydatki. Wiążą się one przede wszystkim z zakwaterowaniem, transportem i wyżywieniem. Bez wątpienia zaoszczędzenie na tych elementach pozwoli nam na bardziej intensywne cieszenie się atrakcjami turystycznymi, a nie będziemy musieli zamartwiać się tym, czy można kupić dziecku kolejną pamiątkę, czy jednak trzeba delikatnie odmówić. Z pomocą w tym wypadku przychodzą chwilówki online. To tanie i szybkie rozwiązanie, stworzone właśnie na takie potrzeby jak wyjazd wakacyjny. Wystarczy kilka podstawowych informacji i wypełnienie odpowiedniego wniosku zgodnie z przejrzystymi informacjami, a pieniądze błyskawicznie znajdą się na koncie klienta.

Nie ma na co czekać. Zagraniczne wakacje nie muszą być tylko dla bogaczy, a te w kraju nie muszą wiązać się z niskim standardem. Nieważne, gdzie wybieramy się na wczasy – musimy trochę odpocząć i pozwiedzać. I obowiązkowo: przez jakiś czas nie przejmować się wydatkami i nie zaciskać pasa. To dobry moment, by rozpocząć poszukiwania i przemyśleć sposób finansowania wyjazdu.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!