Decyzja o przyznaniu pożyczki

Weryfikacja klienta

Klient składa wniosek, a instytucja finansowa sprawdza jego wypłacalność oraz weryfikuj go pod kątem ewentualnych zaległych płatności. Sięga po informacje i dane posiadane przez instytucje informacji, czyli KRD oraz BIG.

Co to takiego? Są to instytucje zbierające dane o pożyczkobiorcach, ich zaległościach oraz windykacjach, którymi byli oni poddawani. Odnotowują nawet opóźnienia w spłacie zobowiązań dłuższe niż dwa tygodnie. Warto zatem regulować długi w terminie, bo to uchroni klienta przed problemami, których wcale nie potrzebuje.

Co w przypadku zadłużenia?

Jeżeli klient nie jest solidny, miał problemy, to instytucja pozabankowa nie udzieli żadnej pożyczki, natomiast przekaże klientowi informacje dlaczego tak się stało. Klient wówczas ma możliwość weryfikować informacje o własnych zobowiązaniach posiadane przez Krajowy Rejestr Długów oraz Biuro Informacji Gospodarczej Info-Monitor. Jeśli zdarzyła się pomyłka, to klient może ją sprostować. Są to jednostkowe sytuacje, ale mogą mieć miejsce.

Powód sprawdzania

Dlaczego tak się sprawdza klientów? Aby – wbrew pozorom – uchronić ich przed problemami i nie pozwolić im zaciągnąć kolejnych pożyczek. Pętla kredytowa jest najgorszym rozwiązaniem. Firma obawiać się może, że klient obarczony wieloma zobowiązaniami nie odda pieniędzy tej właśnie firmie i dba o własne interesy. Prowadzi działalność biznesową i zamierza wiązać się jedynie z solidnymi osobami.

Czy musisz się obawiać?

Jeśli klient ma nawet kilka kredytów, ale spłaca je w terminie to nie ma czego się obawiać. Pożyczkodawca udzieli mu pożyczki na wybraną przez niego kwotę oraz optymalny dla klienta czas jej spłacania. W interesie klienta leży zatem terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań, które ma na swoim koncie. Jest to najlepszy sposób postępowania – w obecnych czasach każdy ma pożyczki. Jednak ich terminowe spłacanie uchroni przed problemami.

Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!