Strona główna Informacja Kredytowa

Informacja Kredytowa

Posiadanie pozytywnej informacji kredytowej pozwala na szybsze i łatwiejsze otrzymanie pożyczki albo kredytu – stacjonarnie i przez internet. Jest ona jednym z kluczowych elementów oceny zdolności kredytowej klienta, dlatego warto zadbać o to, aby była na najwyższym poziomie!

Informacja kredytowa wykorzystywana jest przez wiele instytucji finansowych, w tym między innymi przez banki, SKOK-i, pozabankowe firmy pożyczkowe, aby ocenić wiarygodność kredytową potencjalnych klientów.

Najczęściej używaną w Polsce bazą zawierającą informacje kredytowe jest BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Zostało ono otwarte w 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Od tego czasu gromadzi i udostępnia dane o zaciąganych przez osoby fizyczne pożyczkach, kredytach, posiadanych kartach kredytowych, debetach, czyli o wszystkich posiadanych zadłużeniach oraz o ich historii spłaty.

Na podstawie danych znajdujących się w BIK instytucje decydują o tym, czy udzielą klientowi pożyczkę lub kredyt. Pozytywną historię w BIK budujemy przez regularną spłatę zobowiązań. Negatywne informacje powodują głównie opóźnienia lub całkowite zaniechanie spłaty długów. Wynik, czyli tak zwany scoring decyduje o tym, czy klient otrzyma pozytywną decyzję o udzieleniu pożyczki lub kredytu.

Informację kredytową w BIK mogą sprawdzać jednak nie tylko banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowej – może zrobić to również każdy, kto chce dowiedzieć się, jaka jest jego ocena kredytowa. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? W naszym serwisie internetowym PanKasa.pl możesz sprawdzić to już teraz!

PLN - Polski złoty
EUR
4,33
GBP
5,08
CHF
4,47
NOK
0,37
JPY
0,03
CAD
2,91
AUD
2,64