Czyszczenie BIK – czy to jest realne

Brak terminowości i solidności w spłacaniu zobowiązań w instytucjach takich, jak bank czy SKOK skutkuje gorszą historią kredytową, a także znacznie mniejszymi szansami na uzyskanie następnej pomocy finansowej. Na rynku pojawiły się oferty firm obiecujących skuteczne czyszczenie BIK. Są to kosztowne usługi, a przecież każdy klient może zadbać o dobrą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Wystarczy tylko wiedzieć jak można to uczynić.

Zgodnie z zapisami Prawa Bankowego w BIK-u, przechowuje się różnorodne informacje o kredytach konsumenckim, mieszkaniowym, studenckim, samochodowym, ratalnym i wielu innych. Spisuje się dane o zobowiązaniach dodatkowych takich, jak karty kredytowe, limity w rachunku czy poręczenia pożyczek lub kredytów innych osób. Związane to jest z obowiązkiem terminowego regulowania zadłużenia oraz wszelkich opóźnień lub zgoła braku wpłat i spłat.

BIK nie ma wpływu na dane, ono je otrzymuje i przechowuje. Informacje w BIK są trzymane do dnia uregulowania długu, po wyrażeniu zgody. Jeśli opóźnienie spłaty wynosi więcej niż 60 dni od terminu regulacji zobowiązania oraz upłynął miesiąc od poinformowania konsumenta o woli przetwarzania danych bez konieczności uzyskania jego zgody, to czas ten wynosi 5 lat. Do celów statystycznych informacje wykorzystuje się aż przez 12 lat. Kredytobiorca w ogóle nie musi zgodzić się na taką operację.

Usunięcie danych z Biura wymaga jednej z przesłanek:
– upływu 5 lat przetwarzania informacji bez zgody klienta po zakończeniu spłacania zobowiązania finansowego,
– wprowadzono błędne dane lub trafiły one do BIK omyłkowo,
– upłynął czas, na jaki zgodzono się na przetwarzanie danych lub kredytobiorca wycofał swoją zgodę po zakończeniu zobowiązania.

Przywrócenie zdolności kredytowej wymaga spłacania zobowiązania do końca. Warto wyrazić zgodę na korzystanie z danych po zakończeniu spłaty kredytu. Instytucje finansowe na pewno prześledzą nasze dane, gdy wystąpimy o kolejną pożyczkę. Jeśli historia kredytowa danego klienta jest dobra to będzie on mógł liczyć na wsparcie banków oraz instytucji pozabankowych. Dobra historia kredytowa jest tym, o co powinien dbać każdy pożyczkobiorca.

Góra

2 Komentarzy

  • Ło 5 lat to bardzo dużo, a ktoś kto potrzebuje kredytu w banku raczej nie będzie tyle czekał. A może są jakieś wyjątki od reguły?

  • Czyszczenie BIK jest realne, ale niestety wymaga bardzo dużo czasu. Co nie znaczy, że trzeba się łatwo poddawać.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!