Dlaczego odrzucono Twój wniosek o pożyczkę – 5 najczęstszych przyczyn

Jedną z największych zalet pożyczek pozabankowych jest ich dostępność dla osób, które znalazły się w nagłej potrzebie. Nie muszą one wtedy przedkładać wielu dokumentów i zaświadczeń, nie muszą tracić nadziei, jeśli wcześnie uzyskały odmowę w banku. Zasady wnioskowania i przyznawania popularnych chwilówek są dość proste, ale nie jest prawdą, że każdy może je otrzymać. Każda z firm pozabankowych ma swoje procedury weryfikujące składane wnioski, które wykorzystują najnowsze technologie zapewniające komunikację z bazami dłużników oraz zaawansowane algorytmy oceniające prawdopodobieństwo oddania pożyczki.

Jeśli ktoś dostaje odmowę od takiej firmy, przyczyn może być wiele, ale najczęściej zawierają się one w jednej z pięciu poniższych:

1 – Niska zdolność kredytowa

Najpowszechniejsza przyczyna odrzucenia wniosku o pożyczkę to niska zdolność kredytowa klienta. Wyliczana jest ona według indywidualnie ustanowionych przez każdą firmę algorytmów, co sprawia, że choć w jednej firmie możemy dostać pożyczkę, to w innej zostanie nam już ona odmówiona.  Niektóre z firm oceniają ten parametr tylko na podstawie danych przekazanych przez klienta w formularzu, inne potrzebują dodatkowego potwierdzenia. Aby nie narażać się na rozczarowanie, można samemu w przybliżeniu wyliczyć, jaką zdolność kredytową się posiada. Wystarczy odjąć od wszystkie podstawowe wydatki i zobowiązania od comiesięcznych zarobków. Rata pożyczki nie powinna przekraczać kwoty, która pozostanie po odejmowaniu, najlepiej żeby była jeszcze niższa. Ta krótka kalkulacja podpowie, o jaką pożyczkę możemy się bezpiecznie starać.

2 – Zaległości w spłacie należności widoczne w BIK, BIG, KRD lub ERIF

Przeważnie każda firma pożyczkowa sprawdza swoich klientów w bazach dłużników, jeśli nie wszystkich, to choćby jednej. Robią tak na pewno wszystkie firmy, które należą do Związku Firm Pożyczkowych. Jeśli w którejś z baz znajduje się wpis dotyczący niespłaconego długu lub opóźnienia w spłacie jakiegoś zobowiązania, lepiej od razu zwrócić się po informacje do pożyczkodawcy. Powinien on powiedzieć, w jakich konkretnie bazach sprawdzane są dane i czy wpis, który posiadamy może stać na przeszkodzie do uzyskania pożyczki. Zwykle nie należy spodziewać się wiele, jeśli wpis dotyczy długu u innej firmy pożyczkowej lub jakiegoś podmiotu gospodarczego. Jeśli jednak dług był na niewielką kwotę, być może nasz wniosek zostanie rozpatrzony.

3 – Pożyczka w innej firmie

Większość firm nie udostępnia pożyczek osobom, które już posiadają jakąś inną pożyczkę. Aby uzyskać kolejną, należy spłacić poprzednią, a często także odczekać kilka dni. Dodatkową przeszkodą może być fakt, że niektóre z firm posiadają po kilka marek pożyczkowych pod tym samym zarządem, przez co jeśli zdecydujemy się na pożyczkę w jednej z nich, w drugiej również jej nie dostaniemy. Istnieje kilka firm dla których nie jest to przeszkodą, np. Vivus pozwala na wzięcie kolejnej pożyczki przed spłatą wcześniej, o ile tamto zobowiązanie nie opiewa na maksymalną dostępną kwotę. Nie należy jednak traktować tej zasady jako reguły wśród firm pożyczkowych.

4 – Nieprawdziwe, zafałszowane dane we wniosku

Niestety zdarzają się klienci, którzy decydują się na zafałszowanie we wniosku informacji o swoim zatrudnieniu, sytuacji finansowej, czy posiadanych długach po to, by na pewno uzyskać pożyczkę.  Nie jest to zbyt częste, ale jednak firmy pożyczkowe informują co i rusz o takich przypadkach.

Warto wiedzieć, że chociaż firmy pożyczkowe nie wymagają przedstawiania zaświadczeń, to jednak mają swoje metody na to, by sprawdzić, czy przekazane im dane są zgodne z prawdą. Wystarczy, że zgłoszą się do bazy dłużników, albo… naszego pracodawcy. Oszustwo we wniosku pożyczkowym przekreśla jakiekolwiek szanse na pożyczkę. Również i w przyszłości.

5- Błędy i pomyłki podczas rejestracji

Podczas pośpiesznego wypełniania formularza rejestracyjnego łatwo popełnić błąd, choćby literówkę w nazwisku, adresie, przestawienie cyfr w numerze PESEL. To wszystko może sprawić, że nasz wniosek zostanie odrzucony. Nieprawidłowy numer kontaktowy czy e-mail może z kolei uniemożliwić dalszy etap wnioskowania o pożyczkę. Zanim więc klikniemy na przycisk ‘wyślij’, lepiej jeszcze raz dokładnie przyjrzyjmy się wpisanym danym. Równie dużą uważność zachowajmy podczas wykonywania przelewu weryfikacyjnego, którego wymagają niektóre z firm. Wybierzmy konto, które założone jest na dokładnie takie same dane, jakie podajemy we wniosku i którego właścicielami jesteśmy tylko my sami – nie może być ono współdzielone z małżonkiem lub należeć do firmy.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!