Dobry moment, by zmienić bank

Polacy nie są zbyt chętni zmianom. Niewielu z nich decyduje się przenieść do innego banku, nawet gdy ten zmienia zasady działania. W 2013 roku, według statystyk opracowanych przez Związek Banków Polskich, z uproszczonej procedury przenoszenia konta bankowego skorzystało jedynie 18 000 osób. To liczba porażająco niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rachunków osobistych w polskich bankach jest aż 27 milionów.

Póki co mamy zimę, ale być może już czas pomyśleć o wiosennych porządkach. A te warto zaprowadzić także w osobistych finansach, poczynając od najważniejszego miejsca, z którego nimi zarządzamy – konta osobistego. Przyjrzyjmy się, jakie warunki oferuje nam bank, w którym mamy konto osobiste. Czy podniósł nam prowizję lub limity transakcji, które zwalniają z dodatkowych opłat? Czy nadal utrzymuje niekorzystne koszty limitu kredytowego, ma toporną stronę, która jest naprawiana w niekorzystnych momentach, albo zdarzają się awarie kart płatniczych i bankomatów? To znaki, które mogą wskazywać, że już czas na zmianę.

Banki obniżyły obecnie prowizje pobierane za płatności kartą – opłaty intercharge. To sprawiło, że niektóre z nich, aby nie być stratne podniosły inne koszty lub limity uprawniające do darmowej obsługi karty czy konta. Warto porównać oferty kilku banków i sprawdzić jak mają się do siebie koszty prowadzenia kont.

W ostatnim czasie banki stawiają także na rozwój swojej bankowości mobilnej, zmieniają serwisy, wprowadzają nowe funkcje, upraszczają i uprzyjemniają obsługę zdalnej bankowości. Zmienia się wiele i są to zmiany głównie na plus. Czasami jednak padamy ofiarą tych unowocześnień, kiedy pojawia się awaria i odcina nas na dłuższy czas od pieniędzy. Jeśli takie sytuacje się powtarzają, albo z drugiej strony – bank nie kwapi się, by cokolwiek uprościć i unowocześnić na kontach online, to może być znak, że warto poszukać innego.

Jedną z widocznych tendencji ostatniego czasu jest również wzrost znaczenia małych banków. Podczas gdy te duże walczą o kolejny udziały na rynku i wprowadzają nowe usługi, małe wprowadzają całkiem zachęcające oferty, które mogą nas przekonać, jeśli nie zależy nam na tym, aby nasz bank miał siedziby w każdym mieście i na każdym rogu. Możemy na tym wiele skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj