Jak nie paść ofiarą nieuczciwej chwilówki

Coraz częściej w internecie można trafić na oferty firm pożyczkowych, które proponują skorzystanie ze swoich usług także drogą internetową. W taki sposób, bez wychodzenia z domu możemy szybko i bezproblemowo, bez większych formalności skorzystać z pożyczki. Ta droga ma swoje niewątpliwe zalety, ale szansę w niej zauważyli także wszelkiej maści oszuści, którzy wykorzystują różne sposoby, by wyłudzić pieniądze na nazwisko kogoś innego. Nie znaczy to jednak, że obawiać mogą się tylko osoby, które korzystają z takich pożyczek. Również ci, którzy do tej pory nie mieli z nimi nic wspólnego, mogą czuć się zagrożeni.

Pożyczka na skradziony dowód

Jednym z najczęściej stosowanych i stwarzających najlepsze możliwości oszustwa sposobów jest wyłudzanie pieniędzy na dowód lub inaczej na nazwisko ofiary. Oszuści zarabiają tak od kilkuset do kilku tysięcy złotych za jednym razem. Wystarczy, że skradną czyjś dowód osobisty, lub poznają wszystkie wpisane w nim dane oraz numer konta tej osoby. Numer konta można założyć również online, co oferuje obecnie sporo banków. Mając te wszystkie informacje, wystarczy, że przestępca zarejestruje się na stronie firmy podatkowej, podając je w formularzu. Następnie wykona przelew na grosz lub złotówkę z konta założonego na dane ofiary. Po tych wszystkich czynnościach weryfikacyjnych firma pożyczkowa jest w stanie przelać pożyczkę na to samo konto. Oszust zostaje z pieniędzmi z pożyczki, a właściciel danych – z długiem, o czym dowiaduje się zwykle dość szybko, ponieważ firmy pożyczkowe reagują już na dzień lub dwa po opóźnieniu w spłacie. W taki sposób ofiara przestępstwa dostaje wezwanie do spłacenia pożyczki, której nigdy nie brała.

Pamiętaj, że zgubiony lub skradziony dokument należy bezzwłocznie zastrzec!

Co zrobić, żeby się uchronić przed takim przestępstwem?

Warto pilnować swoich rzeczy osobistych, zwłaszcza dokumentów, w tym także nieważnych i przeterminowanych. Nigdy nie powinny znaleźć się w niepowołanych rękach. Jeśli jednak je stracimy, czy to w wyniku kradzieży, czy zguby, powinniśmy jak najszybciej je zastrzec w specjalnym Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. Można to zrobić we własnym lub jakimkolwiek innym banku, a wcześniej należy uzyskać zaświadczenie o tej stracie w urzędzie gminy. Do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych należą wszystkie polskie banki, dostaną więc one informację, kiedy ktoś spróbuje założyć w nich konto posługując się skradzionym dowodem.

Warto również być ostrożnym, kiedy ktoś, np. potencjalny pracodawca prosi nas o podanie wszystkich danych z dowodu, przesłanie kopii lub zdjęcia. Pod pracodawcę może podszywać się oszust, czekający na zdobycie informacji wystarczających do założenia konta i skorzystania z pożyczki.

Pożyczki, których nigdy nie było

Innym sposobem, stosowanym przez oszustów jest podszywanie się pod same firmy pożyczkowe. Ogłaszają się oni w internecie, kusząc atrakcyjnymi ofertami, często bardzo podobnymi do tych od znanych firm, albo jeszcze korzystniejszymi. Zachęcony klient zgłasza się do rzekomej firmy, gdzie na start dostaje prośbę o uiszczenie opłaty za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego.

Po jakimś czasie otrzymuje odpowiedź, że nie zakwalifikował się do otrzymania pożyczki, że nie spełnia wymaganych kryteriów. Opłata przepada, ponieważ ‘firma’ ogłasza, że była ona bezzwrotna. W ten sposób oszuści wyłudzają nie tylko pieniądze, ale także dane osobowe, które mogą stać się zaczątkiem kolejnych przestępstw i wyłudzeń.  Żeby tego uniknąć, przed skorzystaniem z oferty jakiejkolwiek firmy pożyczkowej warto sprawdzić jej dane, poszukać opinii w internecie – te można znaleźć np. na portalach, które porównują oferty chwilówek. Idealnie byłoby też, gdyby rozpatrywana przez nas firma posiadała stronę internetową, a na niej dokładne dane, wraz z NIPem, REGONem, adresem siedziby i numerem telefonu, oraz regulamin i cennik. To pozwala na sprawdzenie, czy firma o takich danych znajduje się w rejestrze przedsiębiorców.

Tak wygląda znak, który wskazuje, że strona jest zabezpieczona certyfikatem – stosują go wszyscy pożyczkodawcy.

sslUczciwa firma stosująca dobre praktyki zapewnia bezpieczeństwo danym swoich klientów. Stosuje między innymi weryfikację na stronie internetowej, specjalne certyfikaty chroniące podczas wprowadzania danych w formularzach i nie tylko. To wszystko sprawia, że korzystając z ich usług przez internet nie musimy obawiać się oszustwa. Podsumowując, podstawowe zasady ochrony przed internetowymi oszustami obejmują pilnowanie swoich dokumentów i nie mniej ważne – korzystanie z usług sprawdzonych, znanych firm pożyczkowych.

 

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!