Jak poradzić sobie z deficytem w budżecie domowym?

Deficyt oznacza, że wydatki są większe niż osiągane dochody. Zazwyczaj z tym pojęciem spotykamy się w kontekście polityki gospodarczej państwa. Jest to jednak i pojęcie dotyczące naszych domowych budżetów.

Możemy zadać pytanie – w jaki sposób mogę poradzić sobie z deficytem, który dotknął mój budżet domowy? Jak postępować w sytuacji, kiedy miesięczne wydatki są większe niż osiągany dochód?

Zbadaj sytuację wyjściową

Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie w jakiej kondycji są nasze finanse. Jeśli chcemy stworzyć dobry plan działania należy zweryfikować środki finansowe, którymi dysponujemy. Powstaje pytanie tylko, w jaki sposób ustalić dokładny stan naszych finansów? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na takie oto pytania:

– czy posiadam oszczędności?

Jeśli posiadasz oszczędności, których nie brałeś pod uwagę zastanów się, w jakim celu je gromadziłeś? Być może okaże się, że już w tej chwili masz gotowe rozwiązanie swoich problemów i oszczędności mogą ci posłużyć do załatwienia problemów finansowych powstałych w twoim budżecie domowym.

Rada 1 – trzymanie gotówki w domu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli właśnie w taki sposób oszczędzasz jak najszybciej włóż pieniądze na najlepszą dla ciebie lokatę na rynku. Posiadane pieniądze mogą przynieść ci zysk.

Rada 2 – przede wszystkim pamiętaj, aby uczyć się oszczędzać. Nie zawsze musisz oszczędzać na konkretny cel. Oszczędzane pieniądze dadzą ci poczucie stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Nigdy nie wiesz, kiedy spotka cię kryzys budżetu domowego.

– czy posiadam długi? Czy posiadam debet na koncie? Czy jestem kredytobiorcą? Czy pożyczyłem od kogoś pieniądze?

Odpowiadając na powyższe pytania bardzo szybko określisz stan swojego budżetu. Powinieneś doskonale znać swoja sytuację finansową i mieć ją pod kontrolą. Nawet najwyższa wypłata za pracę nie da ci gwarancji spokoju, gdy posiadasz ogromne długi. Czym innym jest krótkoterminowa pożyczka gotówkowa, a czym innym jest kredyt mieszkaniowy, który jest zobowiązaniem długoterminowym i wiąże się z wielką odpowiedzialnością z twojej strony.

Rada – pamiętaj o tym, że im więcej posiadasz miesięcznych zobowiązań kredytowych czy innego rodzaju długów, tym trudniej będzie ci się z nich wywiązać. Stąd najlepiej jeśli zaczniesz od uporządkowania mniejszych pożyczek, a dokładniej mówiąc ich spłaty. Kiedy uda ci się z tym uporać będziesz miał tylko już większego rodzaju zobowiązania, np. kredyt na mieszkanie. W ten sposób uspokoisz sytuację i będziesz myślał jednokierunkowo o spłacie zaległych należności.

– jak wysokie jest twoje miesięczne wynagrodzenie? Jaki osiągasz miesięczny dochód?

Wypisz realne wpływy miesięczne na twoje konto. Następnie wypisz realne wydatki. Jeśli masz do czynienia z sytuacją, gdy końcowy wynik jest na plusie – nie musisz kłopotać się, że spotka cię sytuacja deficytu budżetu domowego. Natomiast jeśli uświadomisz sobie, że żyjesz ponad stan, jest to sygnał, aby coś zmienić w swoim życiu. Nie licz na premie i dochody nieregularne, kalkuluj z rzeczywistych miesięcznych dochodów.

Znajdź przyczyn

Jeśli po analizie swoich finansów wyraźnie widzisz, że żyjesz ponad stan i już przed pierwszym nie masz pieniędzy to sygnał, że powinieneś stworzyć swój plan finansowy na każdy miesiąc. Co powinieneś zrobić:

– Zacznij kontrolować pieniądze. Paradoksalnie nie zawsze deficyt budżetowy oznacza, że dana osoba nie ma wystarczających środków do życia. Niekiedy przyczyna deficytu tkwi w tym, że dana osoba najzwyczajniej w świecie źle zarządza swoimi dochodami. Pierwsze od czego powinieneś zacząć – to spisywanie wydatków. Zbieraj paragony oraz rachunki. W ten sposób zgromadzone informacje ukażą ci realną sytuację twojego budżetu domowego i przyczyny takiego, a nie innego jego wyglądu.

– Zmniejsz wydatki do minimum. Jeśli masz deficyt budżetu domowego zrób wszystko, aby miesięczne wydatki zmniejszyć do możliwego minimum. Zacznij od mniejszego procentu pomniejszenia kosztów na wydatki i stopniowo przechodź do coraz wyższego. Naucz się oszczędzać na każdej płaszczyźnie; od oszczędzania energii i wody aż po gotowanie domowych posiłków.

Deficyt budżetowy a możliwe rozwiązania

Pamiętajmy o tym, że nawet osobom potrafiącym najlepiej planować budżet domowy może przytrafić się sytuacja deficytu. Niespodziewane wydatki i sytuacje losowe sprawiają, że deficyt to nie tylko sytuacja, która spotyka ludzi źle dysponujących swoimi środkami finansowymi. Stąd zawsze mieć na uwadze zaciągnięcie pożyczki przez internet, które oferują firmy pozabankowe. Takie wsparcie może przydać się każdemu z nas. Pożyczka zwykle przeznaczona jest na bardzo konkretny cel dla naszego życia codziennego. Nie nadszarpuje budżetu domowego w tak dużym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku kredytów. Jej zaciągnięcie ma wtedy sens, gdy panuje nad swoim budżetem domowym, a pożyczone pieniądze nie powiększają naszego deficyty, a jedynie go pomniejszają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj