Karta gredytowa czy gotówka, czyli jak płacić za granicą?

Karta kredytowa jest udogodnieniem dla każdego klienta. Można jednak rozważyć co przyda się nam podczas wakacji. Czy karta, czy gotówka? Oto jest pytanie godne Szekspira oraz każdego klienta. Podczas wakacji w Polsce dobrze jest mieć ze sobą kartę, bo jest ona wygodniejsza do codziennego użytkowana, nie wypycha portfela i nie wymaga szukania walut po kantorach. Jednak poza Polską należy myśleć o kosztach, bezpieczeństwie oraz wygodzie klienta – wakacje mają być czasem beztroskim i pełnym miłych chwil. Nie każdą kartą można płacić w każdym kraju – małe kraje, które nie są w Unii Europejskiej rzadko stosują karty kredytowe.

Karta na pewno jest wygodna, ale nie zawsze, ponieważ może ona generować bardzo duże koszty i w ten sposób drenować nasze portfele. A nie każdy klient chce takie koszty ponosić i nie każdemu jest to potrzebne. Pobierana jest prowizja, do tego dodatkowe opłaty, może dojść do liczenia podwójnego przewalutowania, czyli kalkulowania na przykład przeliczenia z dolarów na złotówki oraz ze złotówek na hrywny – wtedy nasza karta będzie szybko spustoszona. Jest to bardzo nieekonomiczne rozwiązanie, które na pewno nie przyniesie korzyści żadnemu klientowi – wakacje są krótkim czasem, który nie może pozbawić klienta gotówki na pozostałe miesiące. Lepiej zatem unikać takiego przewalutowania i dbać o wysoką jakość rozwiązań.

Zawsze przed wyjazdem klient musi sprawdzać jak liczone są płatności i czy jest to przeliczenie korzystne dla niego, jego kieszeni oraz pożądane przez niego. Przed podróżą należy przeanalizować koszty bardzo dokładnie – czasami można zabrać część pieniędzy w formie karty, a część w formie gotówkowej, pozwalającej płacić wszelkie finansowe zobowiązania. Wtedy karty używa się jedynie w chwili wyższej konieczności. Karta jest wygodna, ale nie zawsze warto ją mieć. Kartę można mieć w portfelu, a gotówkę trzeba kupować w kantorze. Nie jest to wcale najlepsza forma zakupów. Niektórych walut nie ma w Polsce, a trzeba je kupić w krajach, które są obiektami naszej podróży. Euro wymienimy bez problemu wszędzie, ale leje, korony szwedzkie lub duńskie nie zostaną wymienione w każdym kraju świata. Walutami dostępnymi oraz uniwersalnymi są euro, dolary, funty. Inne waluty już nie wszędzie kupimy. Można zatem zabrać dolary do Rumunii lub Bułgarii i tam wymienić je na waluty miejscowe.

Płatność kartą nie wszędzie jest możliwa: zapadłe wioski na Ukrainie, w Mołdawii czy Rumunii na pewno nie będą tolerowały płatności kartami płatniczymi. Karty muszą być zatem schowane na dno portfela, bo tam nie uda się z nich w ogóle skorzystać. Jeśli jednak jedziemy do Belgii, Czech, Niemiec i innych krajów to możemy korzystać z karty bez problemów. W takich krajach warto płacić gotówką, bo to jest całkiem optymalne rozwiązanie. Karta jest bezpieczna, chroniona kodem PIN, można ją zastrzec i zablokować w sytuacji kradzieży. Można nie dopuścić do spustoszenia konta i postarać się o najlepszą ofertę dla nas samych. Jeśli kartę nam ukradną, a portfelu nie ma gotówki to może być duży problem. Lepiej zatem schować pewną gotówkę w kieszeni torebki czy też innym bezpiecznym miejscu. Wówczas uchronimy się przed problemami i nie będziemy cierpieli w takich sytuacjach. Skradzionej gotówki nie odzyskamy, a zastrzeżona karta nie jest problemem – blokowana nie traci swoich walorów, po powrocie do kraju dostaniemy duplikat i tak się skończy nasza przygoda.

Zanim wybierzemy odpowiedni wariant dla siebie musimy przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania. Są to najlepsze i najciekawsze wyjścia dla każdego klienta. Gotówkę dobrze jest mieć zawsze, a kartę czasem można zostawić w domu. Nie będzie kusiła, nie padnie ofiarą kradzieży, nie narazi nas na bardzo wysokie wydatki finansowe. Jeśli już bierzemy ze sobą kartę to zadbajmy o to, by była ona dobrze chroniona i nie przechowujmy jej wspólnie z pieniędzmi oraz numerem PIN. Nie jest to dobre rozwiązanie dla nikogo.

Góra

2 Komentarzy

  • Na wakacjach warto mieć przy sobie jednak kartę kredytową, chociażby dlatego, że jest to ogromne ułatwienie. W innych wypadkach wystarczy trochę gotówki.

  • Za granicą moim zdaniem najlepiej jest mieć gotówkę. Sam byłem i jak się okazało płatność kartą byłą zbyt droga, gdyż dochodziła do tego dodatkowa opłata za przewalutowanie.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!