Kiedy potrzebna jest pozytywna historia kredytowa?

Biuro Informacji Kredytowej – to pojęcie zna każdy, kto ubiegał się o kredyt. Instytucja ta zbiera wszystkie informacje o naszych dotychczasowych pożyczkach, aktualnym stanie długu, historii zaciaganych kredytów. BIK ma więc ogromny wpływ na szansę uzyskania pożyczki w przyszłości.

Klienci z dobrą historia kredytową dostają lepsze warunki finansowe. Ci zaś, których historia kredytowa przedstawia się niezbyt zachęcająco, mogą pożyczki nie dostać wcale. Nie pomogą nawet wysokie dochody.

Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Wonga, wykazało, że 63% osób, które korzystają z kredytów, bierze pod uwagę budowanie swojej historii kredytowej. Dzięki niej, bank będzie mógł zaproponować lepsze kryteria finansowe – niższe prowizje, oprocentowanie, opłaty. Przy wyższych kwotach pożyczek jest to szczególnie znaczące.

Według badań 45% Polaków zawsze spłacało kredyty na czas. Takie podejście jest promowane przez wiele instytucji. Rzetelność klientów ocenia BIK. Dla tych, którzy wywiązują się ze spłat, firma Wonga przygotowała Program Korzyści, obejmujący rabaty na pożyczki online i niższe opłaty – nawet do 40% mniejsze. Ten program to zyski nie tylko dla klientów, ale i dla firmy, w której odsetek niespłaconych kredytów wśród nowych klientów spadł niemal o połowę. Taki system motywacyjny jest doskonałym sposobem na edukację finansową i zmianę zachowań pożyczkobiorców. Dobrze poinformowany i spłacający na czas klient jest dla firmy skarbem

Dodatkowe informacje, jakie uzyskano ze wspomnianego badania, wskazują, że Polacy mają największy problem z brakiem zrozumienia roli historii kredytowej, brakiem chęci jej budowania w pozytywnym kierunku. Problemem jest również brak finansowej samodyscypliny, którą ukazuje fakt, że ok. 40% Polaków nie analizuje zbytnio decyzji o wzięciu kredytu, nie planuje czy będzie w stanie spłacić zadłużenie. 37% Polaków nie troszczy się przy tym o historię kredytową, 14% nie obchodzi ona wcale. Wynika to z niewiedzy. Misja BIK to przede wszystkim edukacja, która ma zapobiegać takim postawom, zwiększać świadomość klientów rynku pożyczek i pozwalać im korzystać z nich w przemyślany, bezpieczny sposób.

Reasumując powyższe rozważania, warto zwrócić uwagę na konieczność dbania o swoją historię kredytową, gdyż ma ona wielki wpływ na naszą przyszłość. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie będziemy potrzebowali kredytu na jakiś cel.

Góra

2 Komentarzy

  • 14% to jest bardzo wiele, ale moim zdaniem w tych procentach znajdują się osoby, które nie potrzebuję pożyczki ponieważ mają na tyle pieniędzy.

  • Dokładnie. Polakom nie chce się dbać o historię kredytową, bo nie pamiętają o tym i nie mają takiej potrzeby. Dopiero przy kredycie się budzą i jest płacz i zgrzytanie zębów.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!