Leasing czy kredyt na samochód?

Jeśli Twój samochód psuje się coraz częściej, a jego metryka pokazuje, że niewiele brakuje mu do pełnoletniości lub już przekroczył granicę 18 lat, można zastanowić się nad możliwością kupna nowego pojazdu. Czasem nie warto dokładać do starego auta w nienajlepszej kondycji technicznej kolejnych pieniędzy, ale sprzedać to, co jeszcze z niego zostało, a pieniądze przeznaczyć na nowy pojazd.

Kwotę tą można uzupełnić pożyczką gotówkową zaciągniętą na przykład w firmie pozabankowej Filarum.pl. Dzięki temu zyskamy dodatkowe środki finansowe na zakup auta. Jeśli jednak zależy nam na nabyciu znacznie lepszej klasy pojazdu lub nowego samochodu z salonu, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z oferty kredytu lub leasingu samochodowego. Co jest korzystniejsze? Kredyt czy leasing?

Kredyt samochodowy

Salony dealerów samochodowych, jak i wielu właścicieli komisów, współpracuje w swojej działalności z bankami. Kredyty na Toyotę najlepiej zaciągać w Toyota Banku, a to tylko jeden z licznych przykładów dedykowanych kredytów samochodowych.

Banki oferują możliwość sfinansowania zakupu samochodu albo w ramach dedykowanego kredytu samochodowego, na zakup nowego lub używanego pojazdu, albo kredytu gotówkowego. Pierwsze rozwiązanie ma charakter celowy i z racji tego ma zwykle lepsze parametry kredytowania, niż kredyt gotówkowy, który można w praktyce wykorzystać w dowolnym celu. Przy kredycie samochodowym w banku procedura jego udzielenia jest bardziej skomplikowana, a klient musi wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową dla zrealizowania inwestycji. Niemniej, produkty bankowe mogą być tańsze od leasingu. Dzięki kredytom przedmiot kredytowania, w tym przypadku samochód, od razu staje się własnością kredytobiorcy, choć może on również stanowić zabezpieczenie spłaty. Kosztem dodatkowym, z jakim musi liczyć się w tym przypadku kredytobiorca jest konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, w postaci ubezpieczenia AC pojazdu.

A może leasing?

Na leasing samochodu najczęściej decydują się przedsiębiorcy, choć ta forma finansowania zewnętrznego jest kierowana także do konsumentów prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Leasing pozwala na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez leasingobiorcę z tytułu zakupu nowego lub używanego pojazdu. Formalności wynikające z takiej formy finansowania zakupu samochodu są również mniejsze, niż w przypadku kredytu bankowego.

W ramach umowy leasingu leasingodawca zobowiązuje się do oddania w użytkowanie leasingobiorcy, tj. klientowi, konkretnego przedmiotu, np. pojazdu samochodowego, a leasingobiorca zobowiązuje się do regularnego opłacania czynszów leasingowych oraz uiszczenia opłaty wstępnej.

Zaletą leasingu pozostaje łatwa procedura korzystania z takiego finansowania i mniejsze wymagania dotyczące zdolności kredytowej klienta. Firma finansując rozwój floty służbowej z leasingu może wpisać koszty ponoszonych rat leasingowych w poczet kosztów podatkowych, dzięki czemu zmniejszy swoje zobowiązanie wobec fiskusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj