Oświadczenie o wysokości dochodów klienta – na czym to polega?

Przy ubieganiu się o pożyczkę pozabankową, firma pożyczkowa, np. Filarum.pl, zwykle będzie żądała od klienta podania we wniosku pożyczkowym wysokości uzyskiwanych dochodów. Klient powinien być świadomy tego, że wpisując w odpowiednie pole elektronicznego formularza kwotę swoich dochodów składa tym samym oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niemniej, oświadczenia są znacznie wygodniejsze niż stosowane powszechnie w bankach zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych przez potencjalnych kredytobiorców dochodach.

Czym jest oświadczenie?

Od 1 lipca 2011 roku istnieje coraz mniej sytuacji, w których obywatel ma obowiązek przedstawienia zaświadczenia o wysokości dochodów. W tym czasie wprowadzono w życie nowe przepisy o rewolucyjnym charakterze. Obywatel zamiast zaświadczenia może złożyć, np. w urzędzie, oświadczenie, które urzędnik zobowiązany jest przyjąć. Czasochłonne pozyskiwanie zaświadczeń nie jest więc już absolutnie niezbędne.

Z oświadczeniami często spotykamy się w wytycznych firm pożyczkowych dla potencjalnych klientów. Klient może zastosować oświadczenie i na jego podstawie otrzymać zobowiązanie finansowe w pożądanej kwocie. Uproszczenie przepisów nie wpłynęło co prawda na ten stan rzeczy, bowiem oświadczenia były stosowane przez instytucje pozabankowe, udzielające m.in. szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek, już wcześniej.

Odpowiedzialność karna

Osoba składająca oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, np. przy okazji ubiegania się o uzyskanie pożyczki chwilówki w wybranej firmie pożyczkowej, musi być świadoma faktu, że jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Odpowiedzialność ta nakładana jest na obywatela za składanie fałszywych zeznań. Jeśli więc klient firmy pożyczkowej w rzeczywistości co miesiąc uzyskuje dochód rzędu 1500 zł, a we wniosku o pożyczkę wpisze kwotę 2500 zł, wówczas musi wiedzieć, że może zostać pozwany do sądu za składanie fałszywych oświadczeń.

Firma pożyczkowa jeśli będzie miała wątpliwości, co do prawdomówności swojego klienta ubiegającego się o pożyczkę gotówkową, może poprosić go o złożenie w formie elektronicznej czy skanu zaświadczenia od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia. Gdy klient nie jest w stanie dopełnić takiej formalności, nie otrzyma pożyczki. Firma pożyczkowa może też zadzwonić do pracodawcy potencjalnego pożyczkobiorcy, o ile jest on wskazywany we wniosku o pożyczkę, z pytaniem o wysokość dochodów miesięcznych tejże osoby. Najczęściej we wniosku należy wskazać nie tylko wysokość swoich zarobków, ale i ich źródło.

Oświadczenia składa się szybko i sprawnie. Na ogół dla firm pożyczkowych pozostają one wystarczającą podstawą do obliczenia zdolności kredytowej klienta, czyli zdolności do spłaty pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami i pozostałymi opłatami. W korespondencji do takich wyliczeń firma pozabankowa ostatecznie wydaje decyzję, czy udzielić pożądanej przez klienta pożyczki, czy też odrzucić jego wniosek pożyczkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj