Pożyczki na dowód – bezpieczne czy nie?

Internet jest pełen ofert pożyczek na dowód, czyli szybkich pożyczek bez formalności, gdzie jedynie wymagany jest dowód osobisty. To, że nie rtzeba przedstawiać żadnych innych dokumentów jest dla wielu osób sporym ułatwieniem. Może być jednak również zagrożeniem.

Krótkoterminowe pożyczki na dowód w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Raport BIK wskazuje, ze Polacy są zadowoleni z pożyczek – chwilówek, choć mają one wysokie oprocentowanie. Ich główną zaletą jest właśnie to, że do ich wzięcia nie jest potrzebne nic innego, poza dowodem osobistym. Nie trzeba weryfikacji zatrudnienia i stałych dochodów.

Firmy udzielające pożyczek decydują się udzielać ich na dowód dlatego, że dotyczy to zwykle niskich sum, najczęściej poniżej tysiąca złotych. Nie jest to więc zbyt duże ryzyko, w porównaniu do tego, jakie ponosi bank pożyczając kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pozwala to również zrezygnować z czasochłonnych formalności. Internetowe firmy pożyczkowe przedstawiają klientowi decyzję nawet po kilkunastu minutach od złożenia wniosku. A jeśli terminowo spłaciliśmy wcześniejsze pożyczki w danej firmie, możemy starać się o pożyczenie większych kwot. To rozwiązanie wydaje się być dobre dla klientów, którzy maja sto procent pewności, że spłacą zobowiązanie w ustalonym terminie. W nagłych wypadkach, kiedy do wypłaty zostało jeszcze kilka dni, a pojawia się konieczność opłacenia nieprzewidzianych wydatków, taka pożyczka może być dobrym rozwiązaniem.

Pożyczając pieniądze na dowód nie lekceważmy też zagrożeń – to że tak łatwo i szybko można z niej skorzystać, nie znaczy, że powinniśmy zrobić to bez namysłu i analizy. Przed decyzją obowiązkowo należy ocenić swoje możliwości spłacenia zobowiązań, a także dobrze wybrać z której oferty pożyczek na dowód skorzystamy. Brak rozważenia tych kwestii prowadzi najczęściej do spirali zadłużenia, z której trudno jest wyjść.

Kolejne zagrożenie wiąże się z oszustami, jacy czasami ogłaszają się przez internet. Najlepiej sprawdzić swojego pożyczkodawcę czytając o nim opinie i skontaktować się telefonicznie lub mailowo. Jeśli kontakt ten jest niemożliwy lub utrudniony, powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka i być może jest to już wystarczający powód, by zdecydować się na ofertę innej firmy.

Biorąc pod uwagę istnienie pożyczek na dowód, należy z większą uwagą przechowywać swój dowód osobisty i uważać na to, by go nie stracić, lub nie zostawić poza domem. Firmy udzielające pożyczki nie mają aż tak szerokich możliwości sprawdzenia, czy po pożyczkę zgłasza się ta osoba, która rzeczywiście jest właścicielem dowodu. To stwarza pole do działania oszustów. Jeśli więc zdarzy się nam, że dowód zostanie skradziony lub zgubiony, trzeba jak najszybciej zgłosić to na policję, żeby nie okazało się, że za czyjąś sprawą nabędziemy finansowych zobowiązań.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!