Ubezpieczenie kredytu – potrzebne czy nie?

Podpisywanie umowy o kredyt wiąże się często z propozycją skorzystania z ubezpieczenia ze strony banku. Czy to w rzeczywistości taka korzystna i potrzebna oferta? Pewne jest jedno – na pewno podwyższa koszty kredytu.

Udzielając kredytów hipotecznych banki nakładają obowiązek ubezpieczenia klientów, nierzadko przy tym narzucając, u jakiego ubezpieczyciela ma zostać ono wykupione. Co się z tym wiąże, nie zawsze jest to najkorzystniejsza z ofert. W takich przypadkach warto po negocjować warunki ubiegając się o samodzielne ubezpieczenie nieruchomości.

Ubezpieczenie na życie to czasami również jeden z obowiązków klientów ubiegających się o kredyt. Zanim się na to zgodzimy, sprawdźmy dokładne warunki, czyli OWU, zwracając uwagę na wszelkie wykluczenia – opisy sytuacji, w których ochrona ubezpieczeniem nie zadziała. Jeśli nie zwrócimy na nie uwagi, w przyszłości możemy się srodze rozczarować, bo może okazać się, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie weźmie na siebie spłaty kredytu lub obejmie spłatą jedynie kilka rat. Specjaliści radzą, że korzystanie z ubezpieczeń dołączanych do zwykłych kredytów konsumpcyjnych prawie nigdy nie jest opłacalne, za to zawsze podnosi jego koszt.

Jeśli kredyt mieszkaniowy z niskim wkładem wymaga od nas jego ubezpieczenia, należy sprawdzić, jaka będzie wysokość składek i kiedy będą one płacone. Często przy okazji usłyszymy również ofertę założenia karty kredytowej, która przy okazji obniży oprocentowanie. Jeśli jednak opłaty za kartę objęte są jakąś promocją, może okazać się, że po jej ustaniu opłaty za nią zniwelują wcześniejsze oszczędności.

Firmy pośredniczące w zaciąganiu kredytów zwykle oferują najwięcej zbędnych produktów dodatkowych. Doradcy osiągają bowiem prowizje od każdego sprzedanego produktu bankowego i nie do końca kierują się dobrem samego klienta.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!