W jakiej sytuacji bank może wypowiedzieć kredyt?

Bank decyduje się na wypowiedzenie umowy kredytowej tylko w ostatecznych warunkach. Zwykle oznacza to dla klienta poważne kłopoty. Lepiej więc zawczasu dowiedzieć się, w jakiej sytuacji bank może zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie będą jego konsekwencje.

Umowa o kredyt wiąże bank i kredytobiorcę pożyczającego środki o banku na określony lub dowolny cel. Kiedy taka umowa może być zerwana, to zależy od warunków zawartych w umowie. Zapisy dotyczące wypowiedzenia znajdują się w każdej z umów zaciąganych przez osoby fizyczne, o ile kwota nie jest wyższa niż 255 tys zł. Bank powinien tam jasno wskazać, kiedy będzie sięgał po wypowiedzenie umowy.

Przyczyną wypowiedzenia może być zazwyczaj:
– brak spłacania w terminie kilku kolejnych rat – w wielu przypadkach są to już dwie niezapłacone raty, w innych trzy lub cztery;
– wprowadzenie w błąd banku przez sfałszowanie zaświadczenia lub przedstawienie fałszywych informacji o sytuacji finansowej;
– obniżenie zdolności kredytowej – jeśli klient straci dotychczasowe źródło dochodu lub sytuacja finansowa zmieni się znacząco na niekorzyść. Początkowo bank może zwrócić się o dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania, a ostatecznie sięgnie po wypowiedzenie umowy;
– wykorzystanie przez klienta kredytu niezgodnie z deklarowanym przeznaczeniem – jeśli kredyt mieszkaniowy zostanie wykorzystany na inny cel, bank może wypowiedzieć umowę, podobnie w innych przypadkach kiedy deklarujemy cel kredytu. Jednak bank rzadko kiedy sam z siebie sprawdza takie informacje.

Wypowiedzenie umowy u osób korzystających z Kredytu Rodzina Na Swoim może nastąpić także wtedy, gdy zmienimy sposób użytkowania lokalu kupionego przy pomocy tego kredytu. Przykładowo jeśli go wynajmujemy lub zamieniamy w lokal użytkowy, mamy obowiązek by w ciągu 14 dni poinformować bank. Nie dopilnowując tego obowiązku, narażamy się na wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Takie same konsekwencje grożą osobom, które nabyły prawa własności/współwłasności do innych nieruchomości i nie przekażą o tym informacji bankowi.

Kredytobiorca, któremu zostanie wypowiedziana umowa, musi zwrócić pozostały do spłaty dług. Termin wypowiedzenia nie może być jednak krótszy niż 30 dni (7 dni w przypadku zagrożenia upadłością). W umowach kredytowych czasem pojawiają się dłuższe terminy.

Jeśli wypowiadany jest kredyt konsumencki, klient musi uzyskać informację o przyczynie takiej sytuacji, a jeśli jest to kredyt odnawialny – termin wypowiedzenia wynosi min. 2 miesiące.

Aby nie dopuścić do opisanych wyżej sytuacji, w sytuacji zagrożenia opóźnieniami w płatnościach warto najpierw skontaktować się z bankiem i przedstawić mu informacje o swojej sytuacji. Można wówczas starać się o restrukturyzację długu. Na pewno jest to znacznie lepsze zachowanie niż chowanie głowy w piasek i bierne czekanie na kolejne wezwania do zapłaty ze strony banku.

Góra

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone jako *.


Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!