Scoring pożyczkowy

Firma nie udzieliła Tobie kredytu, a Ty nie masz pojęcia dlaczego tak się stało? Z jakiego powodu pojawiło się żądanie dodatkowego zabezpieczenia lub dokumentacji potwierdzającej regularność Twoich przychodów? Decydujący może być scoring, czyli element procedury wyliczania Twojej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.

Scoring pozwala ocenić ryzyko udzielenia pożyczki każdemu klientowi. Jest to punktacja naliczana za dane takie, jak wiek, wykształcenie, zatrudnienie, płeć, dochody, liczba osób na utrzymaniu potencjalnego pożyczkobiorcy i wiele innych. Porównuje się profil jednej osoby z całą populacją pożyczkobiorców. Im bliżej dany klient jest profilu solidnego pożyczkobiorcy, tym lepiej. Szansa na otrzymanie kredytu jest coraz większa. Zatem scoring jest niezwykle ważny.

Instytucja finansowa posiada własny model scoringowy, który sobie wypracowała i z którego na co dzień korzysta. Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy ma ścisły związek z dobrą historią kredytową. Taką historię danej osoby tworzą informacje uzyskane z Biura Informacji Kredytowej czy też innych biur informacji gospodarczej, czyli informacje o spłacie zobowiązań w przeszłości. Terminowość, brak opóźnień i wypłacalność są kluczowe dla danego klienta i koniecznie muszą one być najwyższej próby. Im większa solidność, tym większa szansa uzyskania dodatkowych pieniędzy.

Scoring pozwala na zachowanie bezpieczeństwa obu stron – firma pożyczkowa nie straci pieniędzy, a klient nie stanie się ofiarą windykacji. Dobry scoring sprawia, że klient otrzymuje pożyczkę szybko, bez problemów oraz konieczności dostarczania dodatkowej dokumentacji.

Góra

Możemy Ci pomóc!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najnowsze informacje!