Czy pożyczki chwilówki są udzielane przy sprawdzaniu baz BIK?

Firmy pożyczkowe działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie są objęte wymaganiami prawa bankowego i jednocześnie nie mogą wykonywać czynności stricte bankowych, przeznaczonych tylko dla instytucji będących bankami. Mogą jednak między innymi udzielać szybkich pożyczek gotówkowych klientom. Tym właśnie zajmują się na polskim rynku finansowym firmy pożyczkowe, które oferują nowym klientom darmowe pożyczki gotówkowe z krótkim terminem zapadalności.

Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie są zobowiązane do przekazywania informacji o swoich klientach do BIK, czyli do Biura Informacji Kredytowej. Niemniej, tym samym nie mogą sprawdzać wiarygodności kredytowej klienta w bazach BIK.

Dwustronna wymiana informacji

Banki mają podpisane umowy o współpracy z Biurem Informacji Kredytowej, dzięki czemu mogą dowolnie korzystać z baz BIK przy przeprowadzaniu procesu kredytowego w stosunku do klienta wnioskującego o kredyt. W bazach BIK zapisywane są informacje o kredytobiorcach, wysokości zaciąganych przez nich zobowiązań i terminie zapadalności. Nie można traktować BIK-u jako bazy tożsamej do rejestru dłużników, bowiem zapisane w bazach BIK informacje mogą być pozytywne dla potencjalnych kredytobiorców.

Dobra historia kredytowa klienta w BIK może zdecydowanie przyspieszyć wydanie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank na jego wniosek. Kredytodawca ponosi przy tym niższe ryzyko udzielania kredytu, bowiem klient sprawdził się już jako kredytobiorca i spłacał swoje zobowiązania regularnie, zgodnie z oznaczonym harmonogramem spłaty.

Analogicznie, jeśli w toku kredytowania klienta spóźniał się on z regulowaniem kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych, taka informacja zostanie automatycznie odnotowana w bazach BIK i będzie działała na niekorzyść klienta przy każdym kolejnym wnioskowaniu o kredyt. Bank widząc negatywne wpisy w historii kredytowej potencjalnego kredytodawcy wyda negatywną decyzję kredytową.

Banki nic nie płacą za to, że mogą korzystać z bazy BIK, choć raporty o danych klientach mogą otrzymywać wyłącznie wtedy, gdy wpłynie do nich formalny wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki wypełniony przez klienta. Jest to oparte o zasadę wzajemności. Bank wysyła do BIK informacje o udzieleniu kredytu i trybu jego spłaty, a BIK udostępnia dane o kredytobiorcach w Polsce zapisane w jego bazach.

Weryfikacja wiarygodności kredytowej klienta w firmach pożyczkowych

Firmy pożyczkowe prowadząc odpowiedzialną politykę udzielania zobowiązań klientom także sprawdzają ich wiarygodność kredytową, choć tylko nieliczne mają możliwość sprawdzenia klienta w bazach BIK. Większość opiera się na kontroli historii kredytowania klienta i jego sytuacji finansowej w powszechnie dostępnych bazach, między innymi w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor czy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wymagają również przy wnioskowaniu o pożyczki wyciągu z konta bankowego należącego do klienta czy oświadczeń lub zaświadczeń o wysokości uzyskiwanych dochodów. We wniosku o pożyczkę klient składa również oświadczenie, pod odpowiedzialnością karną, czy ma inne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj