Jak sfinansować prezenty świąteczne?

Tradycyjne polskie święta Bożego Narodzenia wiążą się z ubieraniem choinki, zasiadaniem do uroczystej kolacji Wigilijnej, biesiadowaniem wspólnie z rodziną przez dwa kolejne świąteczne dni oraz oczywiście z wręczaniem prezentów. Ile wydamy na święta, w tym na prezenty dla bliskich w tym roku? Jak sfinansować takie wydatki?

Ponad 1000 zł na święta

Według badań z bieżącego, 2015 roku, polska rodzina planuje wydać na święta Bożego Narodzenia 1160 zł. Jest to jednocześnie kwota wyższa o 13 proc. w stosunku do ubiegłego roku, kiedy średnia polska rodzina wydała 1028 zł. Pieniądze te zamierzamy przeznaczyć na prezenty, produkty spożywcze i spotkania z najbliższymi.

W roli prezentów najczęściej widzimy rzeczy praktyczne, dlatego pod choinką znajdziemy:

  • kosmetyki,
  • ubrania,
  • książki,
  • perfumy,
  • gotówkę.

Największa część kwoty przeznaczonej ogólnie rzecz ujmując na organizację świąt Bożego Narodzenia zostanie wykorzystana na wydatki związane z prezentami – aż 40 proc. Dla porównania, na jedzenie wydamy około 33 proc. wspominanej kwoty.

Finansowanie wydatków świątecznych

Na prezenty wydamy w tym roku około 500 zł. Najlepiej, aby kwotę tą pokryć z posiadanych oszczędności lub z bieżących dochodów gospodarstwa domowego. Niestety, w ten sposób wydatki na podarki z okazji Świąt Bożego Narodzenia sfinansują tylko niektóre rodziny. Inni sięgną po zewnętrzne źródła finansowania.

W poprzednim roku – 2014, Polacy finansowali święta z oszczędności, kredytów bankowych lub pożyczek. 78 proc. respondentów deklarowało, że prezenty świąteczne kupi z własnych środków finansowych, a co dwudziesta osoba zamierzała zadłużyć się w banku. 19 proc. respondentów pokryło wydatki świąteczne z wykorzystaniem karty kredytowej.

Coraz większą popularnością cieszą się pożyczki pozabankowe – od znajomych, rodziny czy od firm pożyczkowych, zwłaszcza tych, które oferują uproszczony tryb pożyczania pieniędzy dla klientów oraz prowadzą promocję pożyczka za darmo. Pierwsza pożyczka zaciągana na kwotę do 1000 zł na maksymalnie 30 dni, spłacana jest bez odsetek i dodatkowych opłat. Klient oddaje dokładnie tyle, ile pożyczył – 1000 zł.

Taka kwota powinna w zupełności wystarczyć dla przeciętnej polskiej rodziny dla sfinansowania prezentów dla bliskich. Warto przy tym gruntownie przemyśleć, co chcemy kupić i znaleźć najlepszą ofertę w tanich sklepach lub wśród towarów przecenionych. Nie odkładajmy na sam koniec zakupów prezentów dla rodziny, ponieważ wtedy braknie nam czasu na oszczędzanie na takich zakupach. Kupimy wszystko, co nam potrzeba w pierwszym lepszym sklepie, dobierając odpowiedni prezent dla żony, mamy, taty, dziecka czy męża, a nie zważając na jego cenę. Polacy mają z resztą tendencję do tego, aby kupować prezenty dobrej jakości, bez względy na ich koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj